Читај ми!

Активисти невладиног сектора на северу КиМ код Омбудсмана о раду полиције

Представници више српских навладиних организација из северног дела Косовске Митровице састали су се данас са Омбудсманом у Приштини, званичником водеће институције за заштиту људских права и разговарали о проблемима у раду полиције на северу КиМ и о све чешћим сведочењима грађана о физичком злостављању.

Након састанка саопштили су да им је циљ да сазнају више о току истрага поводом случајева злостављања и како да подрже процес и помогну својим суграђанима, уверени да правни систем и даље има капацитет да заштити појединце и заједнице од непримереног поступања јавних органа.

Подсећају да је један од таквих афирмативних механизама гарантован и Законом о заштити од дискриминације, који терет доказивања у оваквим случајевим ставља на оптужену страну а не на жртве.

Из српских НВО указују да се на наведени закон позивају због свих оних који су њихове потезе у задњих неколико дана карактерисали као преурањене и произвољне оптужбе без доказа.

Српске НВО на северу Косова и Метохије су због најновијег случаја полицијске бруталности суспендовале сарадњу са мисијом ЕУЛЕX, јер верују да њихов савеснији и проактивнији рад на праћењу институција у систему владавине права може знатно да допринесе стварању праведног друштва, у коме Срби и остале заједнице могу имати достојанствен живот.

Овом приликом поново позивају Еулекс да преузме одговорност за чињенично извештавање јавности о полицијском насију над косовским Србима без прикривања иза произвољних интерпреција својих мандатних надлежности.

Затим да повећају напоре на праċењу институција у систему владавине права у случајевима када су припадници српске националности притвореници или затвореници због основане сумње да је њихова етничка припадност повод за подвргавање различитим облицима насиља и дискриминације.

Да редовно објављују налазе о третману притвореника и затвореника српске националности, посебно оних оптужених или осуђених за тешка кривична дела или дела која могу утицати на односе између заједница.

Истичу да правовремена реакција Еулекс-а и Полицијског инспектората у случају пребијања Милоша Суботића од стране полиције у Митровици, јесте корак у правом смеру.

Упозоравају да иницијалне мере изречене у случају Суботића не смеју бити крај овог процеса, већ први корак ка објективном процесуирању починилаца и изрицању мера које имају карактер одвраћања за све будуће деликте те врсте.

Додају да таква реакција такође не сме бити изузетак или одговор изнуђен драстичним мерама цивилног друштва, већ системска пракса која обезбеђује доследно деловање институција у заштити људских права.

Током данашњег састанка са Омбудсманом указали су и на стални тренд дискредитације невладиних организација од стране локалних и централних институција, које на њихово упозоравање о кршењу основних грађанских и људских права одговарају таргетирањем и оптужбама.

Најновији пример је реакција Ердена Атића, који је изразио негодовање због тога што организације цивилног друштва обављају свој посао – критикују рад институција.

Један од невладиних активиста у Митровици Душан Радаковић, којег је Атић директно прозвао због изношења критике према властима, поднео је жалбу Институцији Омбудсмана због оваквог поступања јавног функционера.

На критике различитих друштвених актера, из НВО сектора на северу КиМ скрећу пажњу да, као цивилно друштво, имају корективну улогу и да свој посао обављају непристрасно и објективно, као и до сада.

Подвлаче да ће наставити да реагују на све ситуације везане за потенцијално кршење људских права, не само на северу или у српским срединама на југу, већ и на читавој територији КиМ.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње