Фонд ПИО исплаћује пензије где год да живе српски држављани, ако су споразуми потписани

Пензије које се остваре у Србији исплаћују се у 28 земаља света, не рачунајући земље бивше СФРЈ. Из Фонда ПИО истичу да је Србија потписала 35 споразума o међународном осигурању. На основу ових споразума, исплаћује пензије свуда где живе српски држављани, објаснио је директор Сектора за остваривање права Фонда ПИО Владимир Станковић.

Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање исплаћује пензије за више од 1,65 милиона корисника који живе у Србији и у државама насталим на простору бивше СФРЈ.

За више од 13.000 корисника који живе у иностранству, пензије се исплаћују квартално.

Особа која оствари стаж у две или више држава, има право на сразмерну пензију, сабирањем година рада у тим земљама, али под условом да Србија има потписан споразум о социјалном осигурању с тим државама.

Пензије које се остваре у Србији исплаћују се у 28 земаља света, не рачунајући земље бивше СФРЈ.

Највише корисника пензија живи у Немачкој, Аустрији, Швајцарској, Шпанији, Италији, Мађарској и Француској.

Али српске пензије стижу све више и до Аустралије.

"Република Србија је потписала 35 споразума о међународном осигурању, који подразумева и исплату пензија", објашњава директор Сектора за остваривање права Фонда ПИО Владимир Станковић.

Каже да пре исплате пензије долази поступак остваривања права на пензију.

"Практично, Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање може на основу тих споразума да исплаћује пензију у све земље где се налазе наши држављани", наглашава Станковић.

Процедура којом се остварује пензија

Директор Сектора за остваривање права Фонда ПИО објашњава да је за остваривање пензија потребно прво да се поднесе захтев у једној од филијала према месту пребивалишта.

Станковић објашњава да се грађанин, уколико има стаж остварен у иностранству, опредељује у којој од тих земаља жели да остварује право на пензију.

"При чему би улога Фонда била једна врста посредовања. У смислу да се доставља документација том иностраном пензијском фонду", нагласио је Станковић.

У Фонду ПИО очекују, током наредне или почетком 2026. године, потписивање међународног споразума о сарадњи у области социјалног осигурања са Албанијом и Португалијом.

Иностране пензије које се примају у Србији

Уколико се српски држављанин који је право на пензију остварио у иностранству врати у Србију, мора одмах да обавести Фонд ПИО како се та пензија више не исплаћује у иностранству, објашњава Станковић.

Истиче и да ће се уплаћивати на један рачун који та особа поседује у Србији.

"Када је реч о потврдама о животу, пензијски фонд, било да је Републички фонд у Републици Србији или неки инострани, приликом исплаћивања пензије мора имати доказ да неко тренутно није преминуо", истакао је Станковић.

Навео је да страни фондови немају увид у податке о матичним књигима рођених, односно умрлих, те се тај податак добија посредством међународне правне помоћи.

"Та међународна правна помоћ се може реализовати кроз електронске споразуме, које у овом тренутку Република Србија има са бившим републикама", објаснио је.

У плану потписивање споразума са још земаља

Директор Сектора за остваривање права Фонда ПИО каже да је претходних дана потписан споразум са Аустријом и Бугарском, а да су у плану су још неки.

"Уколико таквог споразума нема, у том случају су корисници дужни ИПФ-у да достављају потврде о животу", навео је гост из Фонда ПИО.

Навео је да разлике у начину доставе докумената постоје.

"Потврде о животу достављају се једном годишње (у земљама бивше Југославије), то је отприлике 20. октобар", навео је Станковић.

Истакао је да се Северној Македонији документација доставља два пута годишње. Што се тиче трећих земаља, она се доставља једном годишње.

Током прошле године је, пут иностранства, грађанима исплаћено око 11,5 милијарди динара по основу пензија.

четвртак, 31. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи