Обележен Дан задужбинара, уручене награде и стипендије студентима и професорима

Дан задужбинара обележава се у част највећег добротвора Универзитета у Београду, Луке Ћеловића Требињца, који је своју покретну и непокретну имовину поклонио Универзитету. Уручене стипендије и награде најбољим студентима, младим научницима и професорима.

Вољом задужбинара, стипендирају се и награђују најбољи студенти, млади научници, професори. Да би добили признање Задужбине Ђоке Влајковића, радили су, кажу, око две године. Признање је ове године понело дванаесторо младих научника.

"Сама суштина рада је како да на основу примене вештачке инетлигенције тј. машинског учења можемо да мобилне роботе научимо како да се крећу у интелигентном технолошком систему. Признање веома значи, првенствено због неке наше мотивације интерне као младих научника да се наставимо да се трудимо да истраживања одржимо на највишем нивоу", рекао је Александар Јокић, добитник награде Задужбине Ђоке Влајковића.

"Било је потребно доста времена зато што смо текстове вести на порталима што је веома захтеван посао: интересовало нас је како медији извештавају о стопама вакцинисаних у Србији и стим циљем смо анализирали популарне портале током епидемије морбила", навела је Александра Лазић, добитница награде Задужбине Ђоке Влајковића.

По завршетку истраживања, Иван је са тимом ангажован на пројкету који ради са колегама из Аустрије и Немачке.

"Један део рада је одрађен овде у Србији, а један је одрађен у Немачкој на Берлинском универзитету. То је један велики успех када неко призна ваш рад, када је рад публикован у једном угледном међународном часопису, ово ми је друга награда испред ове фондације", навео је Иван Миловановић, добитник награде Задужбине Ђоке Влајковића.

На Универзитету подсећају да је задужбинарство, некад част и ствар престижа, данас заборављена реч; да су многе задужбине и фондације, а било их је више од 80, изгубиле имовину педестих година прошлог века национализацијом и почеле су да се гасе. Данас их је активно 18.

"Свако је имао ту свест да чини добро дело, данас имамо доста имућних људи, али врло мало оних који се одлучују на такав корак да оставе нешто универзитету. Универзитет се бори за своје задужбине, универзитет се бори и за оснивање нових задужбина, постоје одређени људи у свету и у нашој земљи који се интересују за то,и ја се надам да ће се омогућити да се још већи број задужбина оснује при нашем универзитету и да ће се још неке од оних које универзитет потражује вратити универзитету на управљање", рекао је професор Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду.

У протеклој школској години реализовано је 17 конкурса за доделу стипендија, награда и материјалне помоћи. Задужбине и фондације обезбедиле су тринаест милиона и четири стотине хиљада динара, више од половине је намењено студентима.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње