Радио Београд прославио 100. рођендан – први корак у други век
Радио Београд, први електронски медиј на Балкану, прославио је 100. рођендан свечаном академијом "Из века у век". Радио Београд је међу најстаријим електронским медијима у Европи. Значајан датум је и за Јавни сервис, јер је из радија израсла телевизија – данашњи РТС.
Завршена свечана академија „Из века у век“ – Радио Београд отворио ново поглавље
Министар информисања Дејан Ристић: Радио Београд је чувар народног и државног бића
Патријарх Порфирије: Благослов медију који је најважнији инструмент културе овог народа
Добитници Златног микрофона Радио Београда су Ксенија Стевановић и Небојша Николић
Ксенија Стевановић је завршила студије музикологије на Факултету музичке уметности у Београду. Две деценије ради као музички уредник на Трећем програму Радио Београда где је још од друге године студија почела да пише и објављује критичке осврте.
Њена интересовања још из студентских дана за експерименталну и електронску музику. Обогатила су етар емисијом „Имагинарни пејзажи“ у којој су представљеби водећи светски и домаћи радови на овом пољу.
Активно је учествовала у ревитализацији уређаја „Синти 100“ у Електронском студију Радио Београда, иницирала и учествовала у бројним пројектима у којима је ревитализовано наше електро-акустичко наслеђе, организовала радионице у Електронском студију и гостовања водећих композитора електроакустичке музике.
Синоним је и за емисију „Студио 6“, довела је Међународни Рострум композитора у Београд, дугогодишња је уредница емисије посвећене оперској уметности и бројних оперских преноса са сцена у Европи и Америци.
Уредница је и емисија „Музика вива“, „Антологија српске музике“, „Сублимне фреквенције“… Од 2018. налази се на месту заменика главног уредника Трећег програма Радио Београда.
Небојша Николић је студије новинарства завршио 1991. године на Факултету политичких наука у Сарајеву. Те и следеће године радио је као хонорарни дописник Радио Београда из овог града.
Убрзо, његово име постаје симбол за Деск Радио Београда, квалитетно уређивање информативних емисија Радио Београд, Јутарњег и Вечерњег дневника, централне информативне емисије „Новости дана“, ноћног деска, био је уредник Дописничке редакције првог програма…
За више од три деценије рада у информативном деску, месту које захтева посебне новинарске вештине – пре свега брзину, прецизност, смиреност, хладнокрвност, рад под притиском, али и одличну комуникацију са тимом – на месту које производи вести на сваких сат времена, не за један него за ТРИ програма, заслужио је апсолутно поверење како колега, тако и слушалаца.
Изнад свега, новинарска професионалност у најтежим и у врло стресним ситуацијама, спремност на преузимање одговорности, приврженост овом позиву и непогрешиви осећај за новинарску вест – само су неке од карактеристика овогодишњег лауреата награде „Златни микрофон“, Небојше Николића.
Директор Радио Београда Милан Недић: Ово је најлепши поклон за прославу 100 година радија
Почела свечана академија „Из века у век“ поводом прославе 100 година Радио Београда
Извођењем Милкине куће на крају отворена свечана академија „Из века у век“.
Први пут се у етру чуо сигнал Радио Београда 1. октобра 1924. године из отпремне радиотелеграфске станице у Раковици. Данас слави 100 година постојања.
Радио Београд је међу најстаријим у Европи. Радио Париз почео је емитовање само шест месеци раније, а истог дана када и Радио Београд први пут се огласио и Радио Беч.
Радио Београд има изузетно живописну историју, која се пише и данас, а током деценија израстао је у првокласну медијску и културну установу.
Програм Радио-телевизије Србије је због значајног датума у знаку века постојања Радио Београда.
Поводом значајног јубилеја, од 13 часова директно ће се на фреквенцијама Првог програма Радио Београда преносити свечана Академија из познате Камене сале.
На академији ће бити уручено признање Златни микрофон – Небојши Николићу (Радио Београд 1) и Ксенији Стевановић (Радио Београд 3).
Поред директора Милана Недића, на Академији ће говорити и један од најстаријих новинара Милош Јевтић, Патријарх Српски Порфирије и министар информисања и телекомуникација у Влади Србије Дејан Ристић.
У исто време ће се на првом програму РТС-а од 13 до 15 часова емитовати специјална емисија ''Један добар век'' у којој се такође директно преноси и свечана Академија из Камене сале Радио Београда.
У 17:55 ће РТС емитовати документарни филм "Из века у век - 100 година Радио Београда", сценаристе и редитеља Драгана Елчића, једног од наших најнаграђиванијих редитеља.
Претходних дана и месеци су у сусрет догађају организовани бројни концерти и изложбе који славе Радио Београд.
Почетак радиодифузије
Звуком радија почела је и радиодифузија, а овај интимни медиј временом је постао прави укућанин породицама и заузимао централно место у домовима.
Постављањем одашиљача на згради Српске академије наука и уметности у Кнез Михаиловој улици 1929. године Радио Београд почео је са континуираним емитовањем.
Програм, који се састојао од музике, вести, радио-драма и других садржаја се чуо и у Хрватској и Словенији.
Сигнал радија, који се емитовао на таласној дужини од 437,3 метра, чинило је неколико препознатљивих тонова песме "Милкина кућа на крају".
Емитовање ма кратким таласима почело је 1936. године, да би Радио Београд 1937. емитовао прву прекоокеанску емисију.
Програм Радио Београда се временом проширивао, публика је убрзо била у могућности да слуша и хумористичке и драмске емисије, предавања, интерпретације књижевних дела као и музику која је извођена уживо или емитована са грамофонских плоча.
Редовно емитовање Другог програма Радио Београда почело је 1958. године, Трећег програма 1965. године. Програм Београд 202 први пут се огласио 1969. године. Од 2019. године тематски канали Радио Београда – Плетеница, Рокенролер, Џубокс и Вртешка, емитују се на бесплатним платформама РТС Звук и РТС Планета који окупљају на једном месту најбоље од продукције Јавног медијског сервиса Србије.
Љубитељи џеза су претходних дана добили су своју нову омиљену платформу – РТС Џезер. Пети тематски канал Радио Београда.
Од тренутка када се огласио па до данас Радио Београд је постао, остао и биће храм културе, уметности, информисања, лепог говора и квалитетне музике.
Преносио је гласове наших највећих уметника и чувао звукове наше традиције и тако постао синоним за културну баштину и извор инспирације генерацији слушалаца.
Коментари