Читај ми!

Још једна годишњица без одговора - Ђуро Славуј и Ранкo Перенић пре 26 година отети на путу за Зочиште

Новинари Радио Приштине Ђуро Славуј и Ранко Перенић, нестали су без трага на данашњи дан пре 26 година, на подручју општине Ораховац, где су кренули на терен да ураде прилог о ослобађању манастира Светих врача код Зочишта, који су заузели припадници ОВК.

На месту где су последњи пут виђени, за данас, на годишњицу њиховог нестанка, чланови и управа УНС-а, новинари медија на српском језику на Косову и Метохији најавили су окупљање, како би указали на тај нерасветљени злочин.

Удружење је раније поставило обележје, које је до сада рушено више пута, а на коме на српском и албанском језику, пише: "Овде су 21. августа 1998. нестали новинари. Тражимо их".

УНС и УНС на Косову и Метохији траже од Еулекса, Унмика, Тужилаштва за ратне злочине Републике Србије и Суда за ратне злочине на КиМ да обнове и покрену истраге о убиствима и киднаповањима новинара и медијских радника на КиМ.

До данас, породице Перенић и Славуј немају званичне информације о њиховој судбини.

УНС и УНС на Косову и Метохији подсећају да нису расветљене ни друге отмице и убиства новинара на КиМ.

Канцеларија: Отмица Славуја и Перенића још једна мрља задужених за правду на КиМ

Канцеларија за Косово и Метохију саопштила је да отмица новинара Радија Приштина Ђуре Славуја и Ранка Перенића која се догодила на данашњи дан пре 26 година на путу Ораховац-Велика Хоча, представља још једну мрљу на образу оних који су позвани да се старају о правди и владавини права у покрајини.

"Ђуро Славуј и Ранко Перенић отети су зато што су кренули на радни задатак, да известе о отетим монасима из манастира Свети Врачи у Зочишту, али пре свега зато што су Срби, а њихова отмица требало је да уплаши преостале Србе у Ораховцу, али и на целом Косову и Метохији и да им покаже каква судбина чека српски народ у покрајини", наводи Канцеларија и додаје да њихове породице, колеге и цела јавност, никада нису сазнали шта се са њима десило.

Додаје се да чињеница да отмичари киднапованих новинара до данас нису пронађени и приведени правди указује на равнодушност и незаинтересованост међународне заједнице за решавање судбине несталих и страдалих Срба на Косову и Метихији.

Како истиче Канцеларија, сведоци смо да се и данас спровди готово свакодневни терор и насиље над српским становништвом на Косову и Метохији и да су међународне мисије у покрајини само неми посматрачи небројених злодела над нашим народом.

"Али ни ћутање одговорних, ни често вандалско скрнављене спомен плоче коју су несталим новинарима подигле колеге, неће нас зауставити у трагању за правдом и злочинцима. Наставићемо да истрајавамо на путу да се починиоци тих страшних догађаја пронађу и да нестали новинари пронађу заслужени мир и спокој. То је дужност према њиховим породицама, колегама, али и српском народу на Косову и Метохији", наводи се у саопштењу Канцеларије.

Канцеларија подсећа да је данашња годишњица прилика да се подсетимо да нису расветљене ни друге отмице и убиства новинара на Косову и Метохији - Љубомира Кнежевића, новинара приштинског Јединства и дописника Политике, који је отет 6. маја 1999. године код Вучитрна, Александра Симовића, новинара и преводиоца који је нестао 21. августа 1999. године у Приштини, Марјана Мелонашија, новинара српске редакције Радио Косова, који је нестао 9. септембра 2000. године у Приштини, Момира Стокуће, фоторепортера, убијеног 21. септембра 1999. године у породичној кући у центру Приштине, Милета Буљевића, радника обезбеђења у Телевизији Приштина, који је киднапован јуна 1999. године испред Избегличког центра у Приштини.

Канцеларија наглашава да очекује од међународних институција на КиМ да сходно свом мандату обезбеде мир и безбедан живот за све Србе у покрајини, а новинарима пруже заштиту и њиховој професији обезбеде цивилизоване услове за несметан рад.

"Истина и правда за све страдале у организованим злочинима над Србима на Косову и Метохији једини су пут ка нормализацији односа и изградњи трајног мира у покрајини", наводи се у саопштењу.

петак, 22. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње