Заштитник грађана: Дигитално насиље је опасност за друштво, колико и за појединца
Заштитник грађана Зоран Пашалић оценио је да увреде, али и претње које се упућују председнику Србије Александру Вучићу, јасно потврђују да дигиталне платформе одавно нису место за размену мишљења, већ простор за обрачун са неистомишљеницима, чије се последице по правилу, рефлектују на стварни живот.
Пашалић је констатовао да је дигитално насиље наша реалност и да "ту никакве дилеме нема“.
"Проблем је у томе што се јавна реч, изречена на такав начин не санкционише, барем не у довољној мери, иако подлеже казненој политици. Оправдање се не може тражити у ограничавању слободе изражавања, јер управо то фундаментално људско право, поред етичких има и нормативна ограничења, како би се спречила свака злоупотреба и спречило легитимисање говора мржње", навео је Пашалић у саопштењу.
Нагласио је да ниједно право не може бити важније од права на живот и интегритет сваког појединца.
Заштитник грађана је у саопштењу навео да је то и разлог што Србија, као и сва демократска друштва, поред уставних, кривичних и других норматива у чијем је домену заштита достојанства и угледа личности, али и јавног реда и мира, поштује и принципе Европске конвенције о људским правима у погледу обавеза и одговорности које треба да прате слободу изражавања, ради заштите права других.
Заштитник грађана је истакао да санкционисање непримерених иступа у јавном простору треба да допринесе и ширењу свести о томе да друштвене мреже, не обликују само начин комуникације појединаца и група, већ врше утицај на друштво у целини, формирајући његову културу, систем вредности и кодексе понашања.
Коментари