Једно Да за четири живота, зашто у Србији има мало донора

У Србији је урађена прва трансплантација срца у овој години. Интервенцију је урадио тим Клинике за кардиохирургију Клиничког центра Србије. Захваљујући једном ДА - спасена су четири живота, урађене су и трансплантације бубрега и јетре.

У нашој земљи, на нови орган као лек, чека више од 2.000 људи. Много је и оних који нису дочекали - Јер и даље нема довољно тих неопходних ДА. Недавно се још један млади живот угасио, зато што није стигло важно, неопходно ДА, да за једног 21-годишњег младића ново срце стигне на време. То је, како каже професор Светозар Путник, нешто са чим професионалци никада не могу да се помире.

  "Прошле године смо урадили пет трансплатација срца, ми покушавамо да заменимо ту методу уградњом вештачке пумпе али то није дуготројно решење", каже професор Путник.

На трансплатацију чека између 50 и 60 људи, а стално имамо прилив нових пацијената који или чекају у болничким условима на трансплатацију, што значи да су животно угрожени или им се уради нека процедура попут уградње вештачке пумпе па чекаку на трансплатацију у кућним условима.

"То је болест која не бира, од кардиомиопатије, која погађа све узрасте, до срчаних зализака", наводи професор Путник.

Каже да се већ 11 година Клинички центар бори да програм трансплатације срца покаже да можемо да постигнемо исте резултате као и најбољи центри у свету.

"То је стандарни медицински програм који се у свету одвија пуних 60 година. Нама не преостаје ништа друго осим да се боримо за сваки живот, и ми смо пуних 11 година приправни за ту процедуру у сваком тренутку", нагласио је професор Путник.

петак, 10. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње