Читај ми!

Данас се слави Дан победе над фашизмом, шетња "Бесмртног пука" у Београду

Дан победе над фашизмом обележава се данас у знак сећања на 9. мај 1945. године, када је безусловном капитулацијом Немачке окончан Други светски рат у Европи. Девети мај се од 1950. године слави и као Дан Европе. Државна церемонија полагања венаца поводом Дана победе одржана је у оквиру комплекса Гробља ослободилаца Београда, а Рузвелтовом улицом прошао је и "Бесмртни пук". Свечана академија у 20.00 у Народном позоришту.

Деветог маја 1945. године, капитулацијом нацистичке Немачке окончан је Други светски рат у Европи. Од тада се 9. мај обележава као Дан победе.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић предводио је у 11 часова државну церемонију полагања венаца и одавања почасти у оквиру комплекса Гробља ослободилаца Београда у Другом светском рату.

Церемонији обележавања присуствовали су и представници Министарства одбране и Војске Србије, МУП-а, Града Београда, СУБНОР-а Србије, као и представници дипломатског кора.

Догађај је почео окупљањем код Вуковог споменика, а наставио се шетњом "Бесмртног пука" до гробља ослободилаца Београда.

Венци су у оквиру догађаја који је организовала руска амбасада, положени и на споменик Црвеноармејцу, и на Споменик вечне ватре.

Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски истакла је да српско-руско пријатељство, без обзира на политички контекст, нико не може да угаси и прекине, јер између два народа, како је рекла, постоје нераскидиве везе које трају вековима и које су у вечном памћењу и једног и другог народа.

Министар без портфеља у Влади Србије Ненад Поповић рекао је да икада не смемо заборавити наше претке који су се жртвовали како бисмо ми живели слободно.

"Србија и Русија су заједно победиле највећу пошаст 20. века, највеће страхоте које су фашизам и Немачка донели. Русија је изгубила 25 милиона грађана, али ни Србија није изгубила ништа мање пропорционално броју својих становника", рекао је Поповић.

У оквиру државне церемоније обележавања Дана победе над фашизмом, помоћник министра за рад, борачка и социјална питања Сања Лакић положила је венац на Споменик совјетским ветеранима на Авали у 13 часова, док ће у 20 часова у Народном позоришту бити одржана Свечана академија.

Јуче су припадници Гарде Војске Србије извршили почасну артиљеријску паљбу на Калемегдану поводом обележавања Дана победе над фашизмом.

Безусловну капитулацију Немачке у Берлину је нешто иза поноћи потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.

Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

Датум који представља дефинитивни завршетак Другог светског рата јесте 2. септембар, када је на америчком бојном броду "Мисури" у Токијском заливу Јапан потписао капитулацију после бачених атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки.

У рату који је трајао нешто мање од шест година нашла се 61 држава и око 110.000.000 војника.

Процене говоре о 50 до 80 милиона погинулих, међу њима је било 38 до 55 милиона цивила.

Државна комисија бивше Југославије својевремено је објавила да је у рату погинуло 1.706.000 особа, међу њима више од 300.000 бораца.

Дан Европе

Девети мај обележава се и као Дан Европе, јер је тог дана 1950. године министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било места за сукобе међу европским земљама.

Суштина његове идеје била је у успостављању заједничких тела, тачније односа, најпре у производњи и дистрибуцији угља и челика као темеља индустријске снаге.

Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је временом прерасла у Европску економску заједницу, да би четири деценије касније, 1991. у холандском градићу Мастрихту била проглашена Европска унија.

Европски савет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана – 9. мај, обележава као Дан Европе.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње