Обележавање Дана победе широм Србије – осам деценија поноса, сећања и опомене
У Другом светском рату страдало је између 55 и 85 милиона људи, број рањених био је вишеструко већи, што овај рат чини најкрвавијим сукобом у историји човечанства. Није познато тачно колико је Срба страдало током рата, али се процењује да је тадашња Југославија изгубила око милион и седамсто хиљада становника, што је више од 10 одсто укупне популације. У знак сећања на све жртве, у Србији је организовано низ манифестација у бројним градовима.
Централни догађај, којим је обележено осам деценија од победе над фашизмом, била је свечана академија у Народном позоришту, на којој су наступили уметници из Србије, Русије и Белорусије.
У сали су, осим ветерана НОБ-а, били присутни и највиши званичници Србије, међу којима и премијер Ђуро Мацут. Гостима академије обратио се председник СУБНОР-а Љубиша Диковић са поруком у знак сећања на све који су дали живот за слободу.
Представници Владе, локалне самоуправе, удружења бораца, потомци и грађани претходно су положили су венце на споменике посвећене народноослободилачкој борби.
Свечана шетња "Бесмртни пук", такође, традиционално је одржана улицама Београда, а колону су предводили чланови Владе Србије и амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко.
Марш у РС
Поводом Дана победе над фашизмом, и у Бањалуци је одржан марш "Бесмртни пук", покрет који негује културу сећања на све који су живот дали у борби против фашизма. Свечана академија одржана је и у Републици Српској.
Премијер Српске подсетио је на страдање српског народа — од Козаре и Поткозарја, преко Доње Градине и Јасеновца, до бројних других стратишта — нагласивши да то није само историјска чињеница, већ и морална опомена да се тако нешто више никада не понови.
На Гробљу ослободилаца Београда, државну церемонију полагања венаца предводила је министарка за рад, запошљавање и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски. Том приликом поручила је да је обавеза Србије да више никада не дозволи повратак фашизма и нацизма.
Амбасадор Боцан-Харченко изјавио је да је обележавање 80 година од велике победе веома значајно за будућност Србије, као и сваке друге државе која држи до своје независности, безбедности и суверенитета.
Сећање широм Србије
Слободан Шобић, у име СУБНОР-а Републике Српске, истакао је да нас годишњице попут ове подсећају на величину жртве и да такво зло никада не сме да се понови.
У више градова Србије, полагањем венаца и обиласком споменика, обележено је сећање на 9. мај, Дан победе над фашизмом. У Крагујевцу су положени венци на споменик ослободиоцима и Црвеноармејцима, а у Крушевцу на споменик војницима Црвене армије који су страдали приликом ослобођења града.
Пре 26 година, у нападу НАТО авијације касетним бомбама на КиМ, такође, погинуо је војник Бобан Миленковић. У његову част, мештани, представници удружења и општине Владичин Хан открили су споменик у његовом родном селу Репиште. Бобан је страдао у 21. години као припадник 53. граничног батаљона, на караули "Дејан Радановић".
Коментари