Читај ми!

Насиље над женама свакодневица – у сопственом дому као на путу за губилиште

У Србији је од почетка године у породичном насиљу убијено осам жена. Из невладиног сектора годинама позивају надлежне да фемицид прогласе за посебно кривично дело. Указују и да многе жене трпе насиље и не пријављују насилнике. Ипак, сигурне куће су пуне, а са мајкама-жртвама у њима су и деца.

У Србији је од почетка године у породичном насиљу убијено осам жена, док су чести случајеви насиља над женама и у породици.

50724507 Припремио Лазар Јановић

Последњи случај у којем се сумња да је мушкарац претукао ванбрачну супругу након свађе због ручка, најновија је вест у низу сличних које пристижу свакодневно.

Насилник је у овом случају завршио у притвору, али многи и не добију заслужену казну, јер се насиље и даље ретко пријављује.

Једној од станарки Сигурне куће требало је четири године да смогне снаге и пријави физичко и психичко злостављање.

"Окидач је био до те мере да сам дошла пред шлог, психички. Кренем на посао и знам напамет где аутобус иде, али морам да питам свакога који аутобус иде од Сајма до Новог Београда, а напамет знам", рекла је жена чији идентитет из безбедносних разлога није откривен.

Физичко, али и психичко злостављање свакодневица

Истраживања ОЕБС-а и Уједињених нација показују да свака трећа жена у Србији доживи физичко насиље, а чак свака друга психичко.

50724538
Учестало физичко, али и психичко насиље над женама
Учестало физичко, али и психичко насиље над женама

Управо такви облици насиља, али и материјално и сексуално, у великом су порасту, упозорава Маја Јовановић из Националне асоцијације за подршку и борбу против насиља.

"Све учесталије је психичко злостављање, које је понекада и теже од физичког, јер траје месецима и годинама и оставља последице. Када неко трпи психичко насиље, нарушава му се ментални склоп, а самим тим и здравље. То је насиље без модрица", истиче Јовановићева.

Попуњени капацитети Сигурне куће

И дешава се на месту које би требало да буде најбезбедније – у дому.

50724553
Капацитети Сигурне куће попуњени, али увек ће се наћи места ако жена доживи насиље
Капацитети Сигурне куће попуњени, али увек ће се наћи места ако жена доживи насиље

Капацитети Сигурне куће увек су попуњени, али кажу, то не значи да нема места за неку нову жену којој је потребно склониште од насилника. Координаторка Сигурне куће Весна Станојевић истиче да је број од осам убијених жена од почетка година велики друштвени проблем.

"Ипак је крај априла, дакле, прошло је само четири месеца, што нам говори да ће резултати до краја године вероватно бити много гори", наглашава Станојевићева.

Додатни проблем је што жртве немају поверења у институције, па се тешко одлучују да пријаве насиље. Упућени кажу да околина и најближи имају важну улогу у препознавању и санкционисању насилника.

недеља, 06. април 2025.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом