Врање – мирно уточиште за Украјинце избегле од рата
Од почетка сукоба између Русије и Украјине, у Србију је ушло око 340.000 Украјинаца – подаци су Комесаријата за избеглице и миграције. Иако је већина била у транзиту, 56.000 људи је затражило привремено боравиште, а њих 49 борави у Врању где је, пре две године, отворен Центар за азил. Амбасадор Украјине Володимир Толкач захвалио је Србији на гостопримству и хуманитарној помоћи.
За разлику од већине становника Центра за азил у Врању који су ту готово две године, Илија Корнико је са мајком дошао пре шест месеци. Талентован је, жели да се бави музиком.
"Наставу и даље слушам преко интернета, али идем и у врањску Музичку школу. Овде свирам клавир и гитару, наступам у хору", каже Илија.
Његова мајка Ивана каже да им је жеља да Илија упише Уметнички факултет у Београду.
"Илија има 18 година и дошли смо у Србију јер хоћемо да он упише Уметнички факултет у Београду", рекла је Ивана.
Осећају се сигурно, желе да остану и раде. Поједини су нашли посао, деца иду у вртић и школу, обезбеђена им је здравствена заштита, интеграција.
"Верујем да није лако, јер су оставили своје домове, али сам такође уверен да су наше гостопримство, предусретљивост и солидарност помогли да се што пре интегришу у нашу локалну заједницу", истиче градоначелник Врања др Слободан Миленковић.
Амбасадор Украјине у Србији Володимир Толкач рекао је да су Украјинци у Врању нашли мирно уточиште.
"Србија помаже Украјини. Наши држављани, углавном жене, девојке и деца, били су приморани да напусте своје домове због бруталне и неоправдане инвазије Руске Федерације на Украјину и нашли су мирно уточиште овде у Врању", рекао је Толкач.
Наташа Станисављевић, комесарка за избеглице и миграције Републике Србије, навела је да је подршка пружена и за 4.500 особа које су на приватним адресама.
"Комесаријат за избеглице и миграције је пружио помоћ и подршку за више од 4.500 лица која су се налазила на приватним адресама или се још увек налазе. И то у делу обезбеђивања пакета прве помоћи, што се тиче самих намирница", рекла је Станисављевићева.
У реконструкцију Центра за азил у Врању Европска унија уложила је око 660.000 евра. Од 2015. године, у погледу управљања миграцијама, ЕУ је Србији донирала 220 милиона евра.
Коментари