Читај ми!

Родитељи прете тужбама и покрећу парнице – због притисака све више директора школа даје оставке

Многи наставници се жале да су под великим притиском родитеља који ангажују и адвокате да би деци поправили оцене. Али нису само професори у тешком положају. Према незваничним подацима, све је више директора који су због притисака дали оставке.

Директор школе све чешће мора да буде и менаџер, и педагог, и планер, и преговарач. Мора сваког дана да попуни 18 различитих електронских формулара. За све што се у школи деси одговара и кривично и материјално.

"Када погледате однос између одговорности и обима посла који директор обавља, вероватно је најтежи посао у области образовања бити директор установе, јер ту имамо и формално правну одговорност, али имамо и онај део одговорности према колективу и према родитељима", каже Дарко Егер из Актива директора школа Новог Београда.

А није реткост да маме и тате долазе у школу са адвокатима, прете тужбама, парницама.

"Не разумеју да родитељство не значи само љубав и заштиту, која је понекад претерана. Они сматрају да могу да управљају на неки начин радом школе, да могу да одреде наставнику како ће да испитује, да могу да се питају шта ће да се ради на часу, које теме", наводи Милош Букумира, директор Графичко-медијске школе.

Како се бира директор школе

У београдским гимназијама у протеклих годину дана два директора су поднела оставку, у основним школама много више њих.

Процедура налаже да се тада именује вршилац дужности који на тој функцији може да буде највише шест месеци. Приликом избора директора, прво се сазива посебна седница наставничког већа, на којој учествују сви запослени. Kандидати представе свој програм, а онда се, истог дана, организује тајно гласање.

"Резултати тог гласања се саопштавају члановима школског одбора. Школски одбор даје мишљење, он може предложити министру просвете директора који је изгласан на тој посебној седници наставничког већа, а и не мора, може променити и онда министар просвете по закону је тај који може да одреди директора. Дакле, ово је само препорука која стиже из школе, а министар је тај који на крају одлучује", објашњава Александар Марков из Форума београдских гимназија.

Школски одбор контролише рад директора

Осим што учествује у избору директора, школски одбор контролише и његов рад.

"У сазиву школског одбора, поред органа локалне самоуправе, налазе се чланови савета родитеља и чланови из редова професора. Сваку одлуку која треба да се донесе у школи која је врло важна по питању школе доноси школски одбор наравно гласањем које се обавља у установама школе на састанцима заказаним за школски одбор", истиче Саша Нешић, заменик председника Школског одбора Графичко-медијске школе.

Мандат директора траје четири године. У Београду, иначе, постоји 201 основна школа и 87 средњих.

уторак, 19. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње