Шест ствари које треба да знате о великом кашљу

Вест да су четири детета преминула од последица великог кашља одјекнула је широм Србије. И док родитељи у вакциналним картонима проверавају да ли су деца примила све неопходне дозе вакцине, остаје питање како смо дошли у ситуацију да болест "магараћег кашља", која је била готово искорењена, данас угрожава живот беба и деце? У овом тексту можете сазнати који су симптоми карактеристични за ову болест, како се лечи и колико дуго вакцина штити.

Шест ствари које треба да знате о великом кашљу Шест ствари које треба да знате о великом кашљу

Шта проузрокује велики кашаљ

Велики кашаљ је последица респираторне инфекције коју изазива бактерија bordetella pertussis.

Kашaљ се јавља у нападима, који могу да трају и више минута, уз зацењивање. Баш због тога је нарочито опасан код беба и деце до две године јер тада, усред зацењивања, може доћи до опструкције и престанка дисања, па и до смртног исхода.

Код деце старије животне доби симптоми су углавном блажи, као и код одраслих. Они су, међутим, преносиоци инфекције.

Како да знате да је у питању велики кашаљ

Дијагноза се потврђује на основу присуства бактерије bordetella pertussis и пи-си-ар теста – проверавају се ИгМ и ИгА антитела.

Код оболелих од великог кашља увећан је број леукоцита и лимфоцита.

Према америчком Центру за дијагнозу и превенцију болести, симптоми који су карактеристични за велики кашаљ, поред јаких напада кашља и зацењивања, јесу и промене на кожи због напрезања (изражене жиле, црвенило, свраб), црвенило лица, отицање очних капака, бледило, хладан зној, цијаноза (плава боја коже) малаксалост и умор, недостатак апетита, страх.

Како се лечи велики кашаљ

Интензивни кашаљ који не престаје ни након три недеље знак је да треба да се јавите лекару. Када су у питању деца, међутим, не треба чекати. Трећина оболелих беба,узраста до годину дана, захтева болничко лечење.

"Од тих беба које су на болничком лечењу, две од три ће имати прекиде у дисању. Једна од пет ће имати упалу плућа. Једна од 50 ће имати невољне покрете, односно конвулзије. Једна од 150 ће имати оштећења мозга, односно енцефалопатију, а нажалост једна од 100 тих беба ће умрети", рекла је за РТС др Славица Марис, начелница јединице за заразне болести Завода за јавно здравље у Београду.

И док се вируси, који су напунили чекаонице домова здравља, лече симптоматском терапијом, за велики кашаљ лекар ће укључити антибиотик ширег спектра.

За теже форме болести лекар у терапију може укључити и кортикостероиде. У појединим случајевима потребна је терапија кисеоником.

Зашто се зове "болест сто дана"

Први стадијум великог кашља, који карактеришу кашљуцање и цурење носа и температура до 38 степени, траје од седам до десет дана.

Друга фаза, интензивни кашаљ који доводи до зацењивања и, последично, повраћања, може трајати чак до три месеца и зато се ова болест зове болест сто дана. Кашаљ је нарочито изражен током ноћи и ти напади могу бити веома драматични.

У трећој фази, која траје десетак дана, кашаљ се коначно проређује.

Због упорности симптома, у народу се велики кашаљ назива још и магарећи кашаљ.

Вакцина против великог кашља у календару вакцинације

Активна имунизација против дифтерије, тетануса и великог кашља се спроводи код беба са навршена два месеца применом комбинованих вакцина које у свом саставу садрже компоненте против дифтерије, тетануса и великог кашља, са компонентама против других заразних болести или без њих, у складу са Календаром имунизације.

Ако нисте сигурни која је вакцина у питању, погледајте у вакцинални картон детета – ако пише да је дете примило пентаксим/хексаксим, вакцинисано је и против великог кашља.

Прва ревакцина се даје у другој години живота, годину дана (најкраће шест месеци) након спроведене примарне серије петовалентном вакцином.

Друга ревакцина се спроводи четворовалентном вакцином и даје се у оквиру припрема за полазак у први разред основне школе (најкасније у току првог разреда).

Вакцина не даје доживотну заштиту и слаби након четири године. Међутим, она штити децу управо у првим годинама живота када су најугроженија. Имунитет код оних који прележе велики кашаљ траје од 10 до 15 година.

Како да заштитимо најмлађе

Будући да су најугроженије бебе у првим месецима живота, пре имунизације треба избегавати посете новорођенчету, а при контакту треба носити заштитну маску. Важно је да беба буде здрава како би могла да прими вакцину.

Родитељи са бебама требало би да избегавају и већа окупљања и боравак у просторијама са већим бројем особа. Највећи изазов је пред родитељима који имају и старије дете које је у колективу.

Лекари препоручују да се просторије чешће проветравају, да се води рачуна о хигијени руку, као и да се адекватно храни, редовно вежба и довољно спава. То нам неће помоћи само у борби против великог кашља, већ и великог броја вируса који тренутно владају.

петак, 27. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње