Стипендије ђацима који се по дуалном моделу определе за дефицитарна занимања – где су најпотребнији радници

Више од 500 послодаваца пријавило се на конкурс Привредне коморе Србије за укључивање у дуални модел образовања за наредну школску 2024/2025. годину, међу којима је 35 одсто нових, које до сада нису биле укључене у реализацију тог модела образовања.

Руководилац Центра за едукацију и дуално образовање Привредне коморе Србије Мирјана Ковачевић рекла је за РТС да када се сумира број оних послодаваца који већ учествују у програму и оних који су се пријавили, долазимо до броја од око 1.100 послодаваца који ће наредне школске године учествовати у програму, односно 4.300 ђака имаће могућност да учи у реалном радном окружењу.

Истиче да машинска индустрија и обрада метала представљају сектор са највећим дефицитом кадрова и привредници највише профила траже за тај сектор.

"Ради се о бравару заваривачу, индустријском механичару, оператеру за машинску обраду и резање, ту је и електротехника, електричар, угоститељство и туризам и трговина – трговац, кувар, конобар, велико интересовање постоји и у подручју рада пољопривреда и производња хране, велика тражња је и за пекаром, пољопривредним техничаром, оператером у прехрамбеној индустрији", навела је Ковачевићева.

Указује да у складу са захтевима привреде припремају нове образовне профиле по дуалном моделу образовања.

"Понудили смо могућност да се у 10 нових образовних профила, међу којима су техничар рачунара, администратор рачунарских мрежа, возач моторних возила, козметички техничар и сл. такође укључе у реализацију по дуалном моделу образовања, та листа је и даље отворена", указала је Мирјана Ковачевић.

Ђацима и стипендија и накнада од послодавца

Једна од новина је накнада за ђаке који су се пријавили за дефицитарна занимања у износу од 5.000 динара, што ће бити дефинисано адекватним конкурсима.

Подсећа и да послодавац по Закону о дуалном образовању има обавезу финансијске подршке ђацима у износу од најамње 70 одсто од минималне цене рада за сваки сат проведен у учењу кроз рад.

"То је око 4.500 динара за ученика, ако један дан недељно ради у компанији, а томе се додају трошкови исхране, безбедности на раду и превоза", навела је Ковачевићева.

Уредбом о финансијској подршци дуалном образовању предвиђа се и да све компаније могу да остваре право на уложена средстава у исплате наканада у висини од 50 одсто од уложених средстава, што је значајна подршка нарочито микро предузећима.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње