На стовариштима нема зиме – има ли простора за отопљавање цена огревног дрвета и пелета

Србија је највећи потрошач пелета у југоисточној Европи, рекао је за РТС професор Шумарског факултета у Београду Бранко Главоњић. На два стоваришта пелета, у Београду и Шапцу, цене су снижене. Анализе показују да постоји мали простор за појефтињење и код огревног дрвета. Међутим, не треба очекивати спектакуларна снижења цена у наредном периоду јер је производња огревног дрвета трошковно захтевна, додаје професор.

На половини смо грејне сезоне. У поређењу са претходним зимама, потражња за огревом је знатно слабија за ово доба године. Ових дана бележи сe тек благи пад цене огревног дрвета – кубик је јефтинији до 200 динара. Иста је ситуација и са пелетом. 

Професор Шумарског факултета у Београду Бранко Главоњић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је више разлога због чега нема значајнијег појефтињења огревног дрвета и пелета.

"Један од разлога је што смо на средини грејне сезоне, доста је дана до краја грејне сезоне и не зна се да ли ће они бити претежно ледени или претежно топли као што је било до сада. Трговци помно прате потражњу и временске прогнозе. Уколико се деси да у наредном периоду буде више ледених дана, то ће свакако утицати на повећање потрошње огрева, самим тим и пораста потражње. Трговци добро знају да појефтињење огрева, а затим поскупљење у случају да дође до наглог пораста потражње није популарно и због тога они држе пре свега овај ниво цена“, објаснио је Главоњић.

Други разлог је што у условима смањене потражње, овај ниво цена њима омогућава да покривају трошкове редовног пословања.

Прва појефтињења огревног дрвета и пелета 

Професор Главоњић каже да на недељном нивоу прате кретање цена.

"Желим да кажем да смо 15. јануара евидентирали прва појефтињења огревног дрвета на неколико стоваришта у Београду и у централној Србији. Појефтињења су симболична, око 200 динара по просторном метру, али смо евидентирали и два стоваришта на којима је појефтинио пелет", навео је Главоњић.

Једно стовариште се налази у Београду и цена пелета је 15. јануара била нижа за 1.000 до 1.400 динара по тони у поређењу са децембром, а на другом стоваришту које се налази у Шапцу цена је била нижа од 500 до 1.500 динара по тони.

Зашто се пелет слабо продаје 

Говорећи о тржишту пелета, Главоњић каже да је ситуација у Европи слична ситуацији у Србији, са изузетком северне Европе у којој су снежне падавине и веома ниске температуре. У остатку Европе је потпуно супротно.

"Други разлог је што је у Европу прошле године увезено изузетно пуно пелета. Зима је била блага и велике количине пелета су остале непродате. То је свакако утицало и на ниво потражње за пелетом и у водећим земљама Европе по потрошњи пелета као што су Италија, Велика Британија, Холандија, Белгија, Немачка, Аустрија", каже професор.

Према његовим речима, то је утицало и да интерес иностраних трговаца према пелету у Србији буде на рекордно ниском нивоу.

"Све то је утицало на то да је из Србије у првих 11 месеци прошле године извезено само 38.000 тона пелета. У истом периоду, у Србију је увезено око 57.000 тона. Управо количина од 57.000 тона довољно говори колико је тешка ситуација и колико постоји криза, пре свега, у производњи и продаји пелета не само у Србији већ и у земљама окружењу“, објашњава Главоњић.

Највећи произвођач пелета прекинуо производњу после 14 година

Водећи произвођачи из Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе усмеравају део своје производње у Србију јер је Србија највећи потрошач пелета у југоисточној Европи.

"Све то, заједно са домаћом слабом потражњом и другим проблемима са којима се фабрике сусрећу утицало је да велики број произвођача обустави производњу пелета већ средином новембра, а већи произвођачи су драстично смањили обим производње. Уместо у три смене раде у једној смени. Наш највећи произвођач пелета је прекинуо производњу после 14 година редовне производње први пут у децембру и очекује се тек наставак производње негде крајем јануара", подвукао је Главоњић.

Прогноза кретања цена

"Када је у питању прогноза кретања цена у наредном периоду, наше анализе показују да један мали простор постоји код огревног дрвета за благим појефтињењем. Међутим, не треба очекивати спектакуларна појефтињења у наредном периоду јер је производња огревног дрвета трошковно захтевна", додаје он.

Дрво је јефтиније него прошле године. "А када је у питању пелет, практично ако дође до неког појефтињења, то може да дође искључиво као резултат одрицања трговаца од дела њихове марже“, истиче Главоњић.

Када су у питању фабрике, то није реално очекивати, јер су у овом тренутку фабрике на тој тачки пословања, па би даље појефтињење пелета за њих било катастрофално јер би их одвело у велике губитке.

Неопходан састанак са произвођачима пелета

"И због тога ја желим да упутим апел пре свега кабинету председнице Владе и ресорном Министарству рударства и енергетике да се у најкраћем року организује састанак са произвођачима пелета у Србији који имају своје предлоге како да се постојеће залихе, које се процењује на преко 60.000 тона само у фабрикама и око 40.000 тона у продаји, искористе у грејној сезони", истакао је Главоњић.

Глобална трговина дрветом и производима од дрвета је у паду већ другу годину заредом.

Глобални извоз дрвета

У првих девет месеци протекле године глобални извоз дрвета и производа од дрвета је опао чак за 24 одсто, а увоз за 27 одсто.

То се, како каже, одразило и на Кину као глобалног лидера у производњи, извозу и увозу дрвета и производа од дрвета. За првих девет месеци њихов извоз је опао за 17 одсто, а увоз за 19 одсто. То се одразило и на дрвну индустрију Србије, слично је и у Европи.

"С обзиром на то да су Кина и Европа главни трговински партнери предузећа у дрвној индустрији Србије, то је утицало и на пад извоза дрвета и производа од дрвета за 15 одсто у прва три квартала протекле године. Једина светла тачка у овој индустрији у овом тренутку је производња намештаја и њен извоз који је порастао за око 7 одсто", навео је Главоњић.

Србија највише извози резану грађу лишћара у Кину, Уједињене Арапске Емирате, нешто мало у Италију и Египат.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње