Читај ми!

Грејна сезона на измаку, нови правилник о квалитету огрева на помолу – шта нас очекује на тржишту

Ближи се крај грејне сезоне, 15. април, али зима се још не предаје. Професор Шумарског факултета Бранко Главоњић каже за РТС да су цене огревног дрвета и пелета на тржишту почетком марта порасле. Истиче, такође, да ће тржиште огрева бити уређено према новом правилнику, па ће на њему бити само најквалитетнија дрвна горива, као и пелети.

Тржиште огрева ове године биће уређено – спреман је нови правилник који ће Министарство рударства и енергетике одобрити наредних дана.

Бранко Главоњић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, рекао да је снабдевеност тржишта дрвом и пелетом добро, што је био и случај током читаве грејне сезоне. Истиче да су цене биле стабилне од новембра прошле до почетка марта ове године, а било је и благих појефтињења у децембру.

"Цене огревног дрвета су, ипак, од почетка марта порасле, од 200 до 600 динара по метру кубном, у зависности од региона, док је цена пелета порасла од 950 до 2.400 динара по тони, у зависности од стоваришта и произвођача", објашњава Главоњић.

Проблеми с производњом

Према његовим речима, производња пелета у Србији се суочава са огромним проблемима већ трећу годину заредом, јер опада. Прошле године, производња је била нижа за 160.000 тона у односу на 2021. годину.

"Држава је донела Уредбу о привременом ограничењу увоза пелета, која је више пута продужавана, да би почетком фебруара била укинута. Уредба је помогла домаћим произвођачима да се ослободе залиха пелета", наводи Главоњић.

Подсећа да је Влада, такође, формирала радну групу у ресорном министарству која се бавила израдом правилника о чврстим горивима, па се очекује да ће наредних дана бити и званично донет.

"Правилник се бави контролом механизама квалитета дрвних горива која се пласирају на тржиште Србије, што практично значи да ће на тржишту моћи да се пласирају само најквалитетнија, по европским стандардима, који постају обавезни“, објашњава Главоњић.

Контрола пелета

Када је реч о пелету, Главоњић истиче да ће на тржишту моћи да се продају само најквалитетнији, биће формирана и контролна тела која ће се бавити квалитетом, па ће продавци морати да издају и декларацију, која ће важити шест месеци, о усаглашености са правилником.

Дрво које се користи као индустријска сировина, додаје, не подлеже правилнику.

"Да је реч о строгој контроли квалитета пелета, говори и чињеница да ће се испитивати 20 параметара. Ако се деси да је 19 параметара испуњено, а један није, такав пелет не може да се продаје", истиче Главоњић и додаје да правилник ступа на снагу осам дана од објављивања у Службеном гласнику, а почиње да се примењује након 90 дана, односно од половине јула.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом