понедељак, 18.12.2023, 07:01 -> 08:01
Извор: РТС
У деловима Београда ваздух је јутрос био јако загађен
Према подацима Агенције за заштиту животне средине (СЕПА) ваздух у појединим деловима Београда јутрос је био јако загађен (6.45 часова). Највеће загађење забележено је у Борчи, као и општини Стари Град, те деловима Земуна. Препорука је да се не отварају прозори када је оваква загађеност, а напољу да се носе заштитне маске.
На сајту Беоека индекс загађености је у појединим деловима Београда јутрос око пет часова био изнад 175 (Борча), што значи да је ваздух нездрав.
Наводи се да је ваздух јако загађен и Лазаревцу.
Са друге стране, ваздух је загађен у Обреновцу, Младеновцу и Сопоту.
Ваздух се оцењује као нездрав и у другим деловима Србије. Према подацима СЕПА, јако загађење забележено је јутрос у Новом Пазару.
Загађен ваздух забележен је у Чачку, Косјерићу, Ужицу, Смедереву, Панчеву, Сурдулици и Великим Црљенима.
Препоруке за грађане
Код ваздуха који је "јако загађен", здравствене тегобе се могу јавити и у целој популацији, с тим што се код старих, деце и особа са обољењем срца и плућа могу јавити озбиљније здравствене тегобе него у популацији здравих особа.
Препорука за осетљиве групе је да избегавају напорне активности на отвореном које су праћене убрзаним и дубоком дисањем и да те активности обављају у затвореном простору док се не побољша квалитет ваздуха.
Препорука за остале у популацији је да скрате дужину и интензитет напорних активности и да праве чешће паузе у свим активностима на отвореном.
Обичне, хируршке маске могу само мало да помогну, како би се смањила иритација дисајних путева, али ПМ честице продиру и кроз њих.
Препорука је и да се не отварају прозори у деловима дана када је загађеност највећа. На тржишту постоји и већи број пречишћивача ваздуха који могу помоћи да се ваздух у затвореном простору прочисти.
Шта су ПМ честице
Индекс загађености ваздуха формира се на основу испитивања концентрације шест главних загађивача: ПМ-2,5 честица, ПМ-10 честица, угљен-моноксида, сумпор-диоксида, азот-диоксида и озона у нивоу земље.
ПМ честице од 2,5 микрона су најопасније јер су најмање.
Настају сагоревањем фосилних горива - ауспуси аутомобила, грејање на дрва и угаљ.
Лако продиру у тело људи и, уколико се наталоже, могу изазвати кардиоваскуларне проблеме и проблеме дисајних органа.
Коментари