Читај ми!

БИМ технологија – који су јој бенефити и када ће постати обавезна у грађевинарству

Дигитализација грађевинског сектора у Европи започета је пре неколико година увођењем БИМ технологије. Осим ефикаснијег управљања грађевинским и инфраструктурним пројектима, највећа предност је прецизно предвиђање трошкова. Србија се придружила земљама у којима је та технологија постала саставни део грађевинског сектора, а од 2028. године ће постати обавезна.

Дигитализација у грађевинарству предвиђа увођење БИМ софтвера, што значи да ће све информације о пројекту, од идејног решења, изградње до експлоатације, одржавања и рушења, бити похрањене у једном документу.

"БИМ технологија значи управљање грађевинским пројектима уз битно смањење трошкова и потпуну контролу над сваким процесом у изградњи. И што је много важније, омогућава да касније можете да одржавате те објекте, јер кроз БИМ технологију видите буквално сваки део објекта", истиче Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Предности БИМ технологије

Према речима стручњака, сигурност и квалитет су, поред уштеде, главни бенефити. Пројектујући у 3Д технологији избећи ће се непредвиђене ситуације, попут урушавања околних објеката.

"Знамо да су грађевински пројекти увек изазовни из угла безбедности, јер причамо о једном непознатом терену, ради се на отвореном, све се ново гради. Заиста је то велики бенефит који нам омогућава да се поред свих осталих бенефита аутоматски проверава и сигурност на раду", наглашава Вељко Јањић, председник удружења БИМ Србија .

БИМ софтвер у грађевини убрзава процес пројектовања, добијања дозвола и омогућава рано, аутоматско откривање неправилности и неусаглашености.

"Обећавамо да ћемо ово ставити на дневни ред и да ћемо се борити да следеће године добијете и адекватну подршку кроз програме дигитализације, јер мислим да више није упитно шта и како већ само којом брзином ћемо успети да се трансформишемо и прихватимо овај нови алат", поручује Михајло Весовић из ПКС.

У Србији, БИМ технологија коришћена је до сада у изградњи неколико пројеката високоградње, Железничке станице Прокоп, као и за ЕXПО, Национални стадион и метро у Београду.

Холандија је међу првим земљама у којима је БИМ технологија постала обавезна у грађевинарству.

У Италији се у БИМ технологији граде објекти чија вредност прелази 100 милиона евра, а та уредба биће укинута 2025. када ће и Словенија увести ову технологију у грађевинарство.

У Србији ће постати обавезна од 2028. године. 

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње