Министарство одбране: Евентуална евакуација мисије у Либану значила би повлачење и наших мировањака
Скоро 200 припадника Војске Србије који се налазе у три мировне мисије у близини Израела су добро и извршавају редовне задатке у складу са мандатима мисија и безбедносном ситуацијом, наводе из Министарства одбране за РТС. Свако евентуално повлачење појединачних контингената или мисије у Либану у целини, подразумевало би и повлачење припадника Војске Србије, наглашавају у Министарству.
Највише војника, око 180, је у мисији УНИФИЛ у јужном делу Либана, где се у последњих неколико дана бележе спорадични сукоби Израелских одбрамбених снага и Хезболаха.
"У мултинационалној операцији у Либану – УНИФИЛ – ангажовано је око 180 припадника Војске Србије у Команди Мисије и у саставу италијанског и шпанског контингента, док је у мултинационалној операцији на Синајском полуострву – МФО Синај ангажовано десет припадника Војске Србије у саставу инжињеријске јединице у кампу ‘Југ’. У мултинационалној операцији на Блиском истоку – УНТСО – ангажован је један припадник Војске Србије на дужности војног посматрача“, објашњавају из Министарства.
Око 280 припадника Војске Србије и Министарства одбране налази се у девет мировних мисија, од тога су пет Уједињених нација, три Европске уније и независна на Синају. У мисији УНИФИЛ у Либану је скоро две трећине српских мировњака. Војска Србије тамо је непрекидно од 2010. године.
"У складу са потписаним Техничким споразумима са шпанским и италијанским партнерима, у оквиру чијих контингената се ангажују припадници Војске Србије у мисији УНИФИЛ у Либану, свако евентуално повлачење појединачних контингената или мисије у целини, подразумевало би и повлачење припадника Војске Србије у складу са разрађеним плановима евакуације“, кажу за РТС из Министарства.
Мировној мисији на Синајском полуострву Војска Србије се прикључила ове године. Реч је о независној мировној мисији "Међународне снаге и посматрачи" (Multinational Forces and Observers). Десеточлана инжињеријска група налази се у саставу америчког контингента.
У прву мировну мисију Уједињених нација, војници са ових простора отишли су 1956. године. Тада су војници ЈНА послати на Синај. Током наредних десетак година хиљаде југословенских војника стекло је то искуство.
Коментари