УНХЦР: Рекордан број расељених у свету, недостају средства за помоћ најугроженијима; Дачић: Повратак на КиМ није одржив

Док стижу вести о новом великом сукобу и страдању у рату Израела и Хамаса, на 74. заседању УНХЦР-а у Женеви разговара се о рекордном броју расељених у свету и о недостатку средстава за помоћ избеглима. Организација се, кажу, суочава са најтежим тренуцима у 70 година постојања. А о проблемима избеглих са Космета, шеф српске дипломатије засебно је разговарао са руководством УНХЦР-а и мађарским колегом.

Минутом ћутања за жртве земљотреса у западном Авганистану и жртве сукоба у Израелу почело је заседање оптерећено новим ратним жариштима и новим порастом избеглица широм света.

Уз рекордан број расељених и нове сукобе у прошлој и овој години, УНХЦР је суочен и са недостатком средстава. До краја ове године за помоћ најугроженијима недостаје 650.000.000 долара.

"Недостатак финансија утиче на избеглице и расељене и прави притисак на земље које их примају и које су највећи донатори. Због тога, видели смо – имамо мање хране коју делимо у Бангладешу, Јордану и више афричких земаља. Са таквим негативним околностима су суочени и они који остају. То води и до смањења броја услуга и у Демократској Републици Конго", рекао је Филипо Гранди, високи комесар УН за избеглице.

Тренд раста броја присилно расељених

Уз сукобе у Украјини, борбе у Судану, као и у Нагорно-Карабаху који су довели до исељавања више од 100.000 Јермена, утицали су и додатно на наставак тренда раста броја присилно расељених.

"Побуна је прекинула све напоре наше државе, укључујући и суверенитет свих институција и међународних мисија. Побуњеници су напали и седиште УНХЦР-а, натерали грађане да напусте домове под претњом оружјем и због тога је број расељених порастао на пет милиона", каже шеф дипломатије Судана Али Елсадиг Али.

Министар рада и социјалне заштите Молдавије Алексеј Бузу истиче да његова земља појачава подршку украјинским избеглицама и да ће учинити све да се она настави.

"У свом послу, упознао сам многе украјинске избеглице које данас раде као социјални и здравствени радници, учитељи, започели су послове или грађанске иницијативе у мојој земљи. Њихов допринос је важан и не радимо довољно да појачамо њихову улогу у нашем друштву", каже Алексеј Бузу.

Дачић: На Косово и Метохију вратило се 12.707 људи

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић указао је на то да се на Косово и Метохију вратило 12.707 људи.

"Суочавајући се са различитим препрекама, укључујући претње и насиље, па је одржив повратак мали и процењује се да је испод два процента. Интерно расељени у Србији не могу да остваре своје право да изаберу између локалне интеграције и повратка, јер Косово ни 20 година од успостављања међународног присуства није омогућило одржив повратак, нити постоје неопходне гаранције за сигурност људи и имовине, владавину права, одсуство дискриминације и остваривања основних људских права", истакао је Дачић.

У првој половини 2023. број присилно расељених достигао је нови рекорд. Пре нешто више од 48 сати и избијања сукоба у Израелу било их је више од 110 милиона широм света.

У потрази за бољим животом пролазе кроз Србију и Мађарску

Уз ратне сукобе, они који напуштају своје домове и земље одлазе и због климатских промена, економских разлога.

У потрази за бољим животом многи пролазе кроз Србију и Мађарску и то је била и једна од тема разговора шефова дипломатије две земље у Женеви. Уз то, мађарски министар пренео је став премијера Орбана да Мађарска неће дозволити увођење санкција Србији.

Према подацима УНХЦР-а, међу расељенима највећи део је оних који су остали у својим матичним земљама и њих је било више од 62 милиона. Пре сукоба у Израелу и Нагорно-Карабаху, било је и више од 35 милиона оних који су напустили државе у којима су рођени.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње