Организатори: Ограђујемо се од групе неодговорних чији је циљ да компромитују протест
Организатори скупа ”Србија против насиља“ саопштили су да се ограђују од, како су навели, “групе неодговорних људи који су се окупили испред Скупштине Србије и чији је циљ да компромитују оправдано незадовољство грађана и испуњење захтева протеста“.
“Обавестили смо полицију још у 16.30 и позвали је да их удаљи са нашег протеста“, наводи се у саопштењу.
Опширније
Краће
Завршен четврти протест "Србија против насиља"
Завршен је четврти протест "Србија против насиља".
Организатори су нови протест најавили за следећи петак.
Део окупљених и даље испред РТС-а
Учесници протеста се разилазе, али је део окупљених и даље испред улаза у РТС у Таковској и Абердаревој улици.
Редари организатора и посланици стоје испред улаза у РТС како би спречили евентуалан покушај уласка у зграду.
Фото: РТС
Прочитани захтеви, најављен нови протест за следећи петак
Глумац Хаџи Ненад Маричић прочитао је у Ташмајданском парку још једном захтеве протеста и позвао све на нови протест следећег петка.
Професорка Сенка Јанков обратила се окупљенима у Ташмајданском парку
Сенка Јанков, професорка социологије у Зрењанинској гимназији која тврди да је због постављања плаката “Зрењанин против насиља“ у Гугл учионици суспендована, обратила се окупљенима у Ташмајданском парку.
Сенка Јанков се осврнула на трагедије које су се догодиле почетком маја у Србији, рекла да систем мора да се мења и да се утврди ко је одговоран.
“Трећи и четврти мај су дани када је Србија стала. У каквом то онда друштву живимо и видели смо, добили смо одговор на то питање. Сви ми обични грађани без обзира на то ко смо и шта радимо, видели смо покретање страшне машинерије лажи, негирања, спиновања, манипулације. Сви правимо грешке, али грешке треба исправљати и учити на њима. Зато морамо да питамо где је одговорност“, упитала је Сенка Јанков.
Учесници протеста крећу се ка Ташмајданском парку
Учесници протеста крећу се ка Ташмајданском парку где се очекују обраћања.
Извештај Зорана Слепчевића
Колона стигла до зграде РТС-а
Колона, која је прошла Булеваром краља Александра и Београдском улицом, стигла је испред зграде Радио-телевизије Србије у Таковској улици.
Учесници су формирали најављен прстен око Јавног сервиса.
Један део учесника одмах долази до РТС-а
Један део учесника протеста не иде трасом планиране шетње Булеваром краља Александра па кроз Београдску улицу, већ одмах од Народне скупштине долазе до зграде РТС-а у Таковској улици.
Учесници протеста кренули у шетњу
Учесници протеста "Србија против насиља" кренули су у шетњу.
Шетња ће ићи Булеваром краља Александра, а како је најављено учесници ће направити "прстен око РТС-а".
Фото: Танјуг/Раде Прелић
Кашиковић: Нека ово буде наш позив на промену
Окупљенима се најпре обратила Ранка Кашиковић, запослена у Геронтолошком центру у Суботици, која, како каже, због одбијања да иде на митинг Српске напредне странке трпи мобинг на послу.
"Ја сам једна од оних који су одбили да иду на политички митинг СНС-а и тада је почела моја борба за правду. У тишини допустили смо да се створи један накарадни свет у коме није битно колико добро радите свој посао, већ да сте лојални политичким моћницима", рекла је Кашиковићева.
"Нека ово буде наш позив на промену, да заједно дигнемо глас против застрашивања, ако сви заједно кажемо 'не' шта нам могу", поручила је Кашиковићева.
Опширније
Краће
Почео протест "Србија против насиља"
Протест почео интонирањем песме "Востани Сербије".
Грађани се окупљају испред Народне скупштине
Учесници протеста "Србија против насиља" окупљају се испред Народне скупштине.
Како је и најављено, током данашњег протеста направљен је прстен око РТС-а.
Неки грађани су на скуп понели по један цвет као симбол борбе против насиља, мржње и подела, али и као симбол туге.
Захтеви протеста су моментална смена свих чланова РЕМ-а, хитно укидање ријалити програма и емисија које промовишу неморал и насиље на телевизијама са националним фреквенцијама, забрана штампаних медија који својим садржајем промовишу насиље, агресију и крше новинарски кодекс.
Такође, траже смену руководства РТС-а због, како су рекли, емитовања програма који афирмишу насиље, криминал и агресију.
Захтевају и одузимање националне фреквенције Пинку и Хепију због, наводе, кршења закона и промоције насиља, агресије и неморала.
Међу захтевима су смена министра унутрашњих послова Братислава Гашића, шефа Безбедносно-информативне агенције Александра Вулина, усвајање оставке министра просвете Бранка Ружића.
Први протест "Србија против насиља" одржан је 8. маја, а 12. маја грађани су на другом протесту блокирали мост Газела на два сата.
Трећи протест одржан је прошлог петка, 19. маја, а тада су били блокирани Газела и Бранков мост.
Коментари