УВ зрачење у Србији је високо: Да ли нас штите облаци и зашто у води "горимо"
Према подацима Хидрометеоролошког завода Србије, УВ зрачење у Србији ће ових дана бити у рангу високих или врло високих вредности. Да ли и када треба да се клонимо сунца, или је довољно нанети заштитну крему?
На северу наше земље данас је углавном високо УВ зрачење, док је на југу Србије врло високо. Индекс УВ зрачења највиши је на југу земље (9). У Београду је зрачење високо (7).
Када се треба клонити Сунца
Када је индекс УВ зрачења 6 или 7, значи да је зрачење високо и да је потребно предузети мере заштите.
Када је 8-10 каже се да је врло високо и потребно је клонити се сунца.
Ако је 11 или више значи да је зрачење екстремно високо, и тада не би требало излазити из куће.
Да ли нас облаци штите
Сунчево зрачење је најинтензивније уколико нема облачности, или је она веома мала.
Са већом густином облака зрачење је мање, али треба имати у виду да одређена количина УВ зрака пролази кроз облаке, пише на сајту Завода за јавно здравље.
Зашто се у води "гори"
Многе површине рефлектују УВ зрачење и доприносе повећању јачине УВ зрака.
Док трава, земља или вода рефлектују мање од 10 одсто УВ зрачења, песак рефлектује око 15 одсто, а морска пена око 25 одсто.
Снег је посебно добар рефлектор и готово удвостручује изложеност особе УВ зрачењу, док лед може рефлектовати и до читавих 80 одсто сунчевих зрака.
Како се заштитити
Опште је правило да у периоду од 10 до 16 часова треба избегавати излагање сунцу.
Такође, препоручљиво је коришћење препарата са заштитним фактором у свим временским условима, у свакој сезони. Требало би користити фактор заштите од сунца СПФ-30 и више, који штити од УВА и УВБ зрачења.
Када је реч о одећи, препоручује се ношење капа и шешира са широким ободима и одећа светлих боја, од природних материјала, по могућству са дугим рукавима, или специјална одећа са заштитним фактором (одећа са "UPF - ultraviolet protection factor" ознаком).
Препоручује се и ношење наочара са 100 одсто УВА/УВБ заштитом, али и козметика и контактна сочива која нуде УВ заштиту.
Треба избегавати соларијуме, јер се у њима користе УВА зраци.
Како се наноси заштитни фактор
Заштитни фактор се наноси најмање 15 минута пре изласка напоље, а треба га поново наносити на свака два сата, чешће при обилнијем знојењу, и након сваког боравка у води.
Разлике између УВА, УВБ и УВЦ зрачења.
УВА зрачење: Може проћи кроз облаке и стакло, изазива тренутно тамњење коже, доприноси оштећењу коже, користи се у соларијумима, доприноси настанку рака коже.
УВБ зрачење: Изазива црвенило и опекотине на кожи, има кључну улогу у настанку рака коже, изазива оложено тамњење коже (3-7 дана), не продире значајно кроз стакло.
УВЦ зрачење: Најопаснија врста УВ зрачења, може доћи до професионалне изложености овом зрачењу (вариоци и сви други који раде са апаратима који емитују УВЦ зраке, може изазвати крaткотрајна тежа оштећења ока, попут запаљења рожњаче, мекада се користило у соларијумима.
Коментари