Столтенберг о 1999: Није било једноставно
Током бомбардовања разговарао сам са својим пријатељима који су живели у Београду, рекао је Јенс Столтенберг за чешки радио додајући да је сваки губитак невиних живота трагедија.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је да разуме да су сећања на операцију НАТО-а из 1999. и даље болна у Србији, али је додао да се мора имати на уму да је циљ НАТО-а "био да заштити животе и спечи насиље над цивилима".
"Током бомбардовања, сећам се, разговарао сам са својим пријатељима који су живели у Београду и Србији. Сматрам да је важно сазнати директно од погођених људи шта они мисле. Није било једноставно", рекао је Столтенберг у интервјуу чешком јавном радио-сервису.
Како је додао, сваки губитак невиних живота јесте трагедија.
"Ја сам изјавио саучешће свима који су изгубили своје најближе на обе стране тог сукоба", рекао је Столтенберг говорећи о бомбардовању СРЈ.
Он је у интервјуу поводом 70. годишњице НАТО-а рекао и да се не сме заборавити да је Алијанса "помогла да се окончају два рата на Балкану".
"Прво, рат у Босни и Херцеговини, где смо били сведоци злочина и масакра у Сребреници. И онда смо видели насиље над цивилима на Косову. Чак и више од годину дана дипломатских напора није довело до његовог престанка. Зато смо ишли тамо да помогнемо да се оконча ово насиље и убијање цивила. Од тада, НАТО је био на Косову како би осигурао безбедност и заштитио све становнике, укључујући и Србе", додао је он.
Столтенберг је подсетио и на своје детињство проведено у Београду, истичући да има веома блиске односе са Србијом и целом бившом Југославијом.
"Волим да се сетим година које сам тамо провео током детињства. Када смо се вратили у Норвешку, имали смо дадиљу која је била из Србије и живела је са нама дуги низ година. Тамо имам пријатеље, и враћао сам се тамо много пута", додао је Столтенберг.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 41
Пошаљи коментар