Читај ми!

Ђоковићев изазов на Азурној обали – почетак сезоне на шљаци резервисан за Монте Карло

Мастерс турнир у Монте Карлу, који ће трајати до 13. априла, представља почетак елитне европске сезоне на шљаци и један је од најпрестижнијих турнира у календару. Новак Ђоковић ће се борити за трећу титулу у Монаку, прву после 10 година, и стоту у каријери.

Ђоковићев изазов на Азурној обали – почетак сезоне на шљаци резервисан за Монте Карло Ђоковићев изазов на Азурној обали – почетак сезоне на шљаци резервисан за Монте Карло

Традиционално, почетак априла у свету тениса резервисан је за један од најпрестижнијих мастерс турнира. Овогодишње издање биће у знаку неизвесне борбе за титулу на шљаци, у јединственом амбијенту Азурне обале.

Српски тенисер Новак Ђоковић, један од главних фаворита, иако већ ветеран, почиње своју европску сезону у Кнежевини Монако са јасном намером – да нападне трећи трофеј у Монте Карлу и да направи историјски резултат освајањем јубиларне, 100. титуле у каријери, али и прве после 10 година у Монаку.

За Новака Ђоковића, Монте Карло није само турнир – то је његов други дом. Резиденцијално и емотивно везан је за овај град, управо је ту још као младић правио прве значајније резултате на АТП сцени. Ипак, титула у кнежевини често му је измицала – 2009. и 2012. године био је поражен од Рафаела Надала у финалу, а трофеј је освајао два пута – 2013. и 2015. године; сада се враћа у покушају да на заласку блиставе каријере, упише и трећи тријумф.

Ђоковићев жреб није нимало лак. У првом колу има слободан дан, као и остали носиоци. Први меч играће против победника дуела између Станисласа Вавринке и Алехандра Табила. Уколико прође ту препреку, у осмини финала га потенцијално чека Григор Димитров, тенисер кога је већ неколико пута савладао на великим сценама, али који уме да буде незгодан на шљаци.

У четвртфиналу се назире могући дуел са Данилом Медведевом, а полуфинале би могло донети окршај са Александером Зверевом или Стефаносом Циципасом. Грк се већ доказао у Монаку, освојио је титулу три пута (2021, 2022. и 2024. године).

Други најбољи српски тенисер Миомир Кецмановић ће такмичење започети дуелом против Френсиса Тијафоа, а ако победи, наредни противник биће му Алексеј Попирин или Иго Амбер. У овом делу жреба, налази се и Каспер Руд, али и Џек Дрејпер.

Поред Кецмановића и Ђоковића, такмичење у главном жребу изборио је и Душан Лајовић, финалиста турнира из 2019. године, који ће на почетку играти против Флавија Коболија.

Тениски драгуљ на Азурној обали

Када тениска сезона крене да се премешта са бетонских терена на шљаку, први озбиљни сигнал да почиње најелегантнији и најзахтевнији део године стиже из Кнежевине Монако. Турнир који званично припада Француској, али по имену, духу и положају недвосмислено припада мапи монтекарловске елите, носи посебну тежину у календару.

Историја и корени традиције

Први пут одржан 1897. године, турнир у Монте Карлу је један од најстаријих на свету. Почео је као друштвено-аристократска разонода британских и француских естета који су зиме проводили на Медитерану.

Тек током 20. века турнир је стекао професионални карактер, а од 1969. године постаје саставни део Опен ере. Данас је званично део мастерс 1000 серије, али се по традицији и репутацији често доживљава као мали гренд слем.

Локација и специфичности

Иако носи име Монте Карло, турнир се заправо одржава у месту Рокбрун-Кап-Мартен, на француској територији, неколико корака од границе са Монаком. Главни терен носи назив Корт Реније Трећи, у част бившег владара ове кнежевине, и смештен је на изванредном месту с погледом на Медитеран, што га чини једним од најфотогеничнијих тениских амбијената на свету.

Улога у тениској сезони

Монте Карло традиционално отвара европску сезону на шљаци, која кулминира Ролан Гаросом. Иако, за разлику од осталих мастерса, учешће није обавезно за најбоље играче, већина ипак не пропушта прилику да се појави. То говори о његовом значају – као такмичарски изазов, али и део тениског гламура.

Победници и рекорди

Најуспешнији играч у историји турнира је, без премца, Рафаел Надал, који је титулу у Монте Карлу освајао рекордних 11 пута – од чега осам пута узастопно (2005–2012), што је незабележено у историји тениса.

Међу осталим шампионима издвајају се:

Илија Настасе – три титуле;
Бјорн Борг – три титуле;
Томас Мустер – три титуле;
Новак Ђоковић – две титуле, првом је прекинуо Надалову доминацију, управо победом над Шпанцем.

Протокол

За разлику од већине мастерс турнира, Монте Карло носи изразито свечани тон. Финални мечеви често прате званичници из владарске породице и бројне познате личности из света спорта, уметности, моде... играчи се након меча поздрављају и фотографишу са принцом Албертом и члановима двора.

Поред такмичења, у склопу турнира су и ексклузивни пријеми, гала вечере и модни догађаји, на којима се спајају спортска, уметничка и друштвена елита.

Архитектура турнира

Монте Карло се разликује и по томе што има нешто мањи жреб него остали мастерси – 56 играча у главном жребу (уместо 64). Ово чини турнир и тактички специфичним, јер играчи имају мање шанси да "уђу у ритам", па је свако коло потенцијално опасно.

Атмосфера и препознатљивости

Монте Карло је јединствен и по гледалишту: трибине се уздижу терасасто на стени, а гледаоци буквално (у зависности од положаја) гледају мечеве са погледом на море. Присуство луксузних јахти, познатих личности из света моде, уметности и бизниса даје турниру ауру Вимблдона на Медитерану.

Први спонзор турнира био је Rolex, а та веза траје до данас, што је само појачало симболику престижа.

Највећи Ђоковићеви ривали и изазивачи

Пре почетка турнира Ђоковић је истакао да његов тренер Енди Мари неће бити присутан у Монте Карлу.

"Неће доћи Енди ове недеље, ту је мој брат Марко у улози тренера. Видећу се са Ендијем касније у Мадриду", прокоментарисао је Ђоковић.

Марко Ђоковић је током каријере одиграо само четири меча, последњи 2019. године, док је у дублу уписао више мечева, али са скром од три тријумфа и 10 пораза.

Иако се ближи четрдесетој години, Новак Ђоковић и даље припада самом врху светског тениса. Сезону је почео нешто несигурније, а пораз од деветнаестогодишњег Јакуба Меншика у Мајамију отворио је питања о форми. Ипак, шљака је специфична подлога – физички захтевна, али тактичка и спора – што иде у прилог Ђоковићу и његовом стрпљивом стилу игре.

Нема сумње да ће српски ас у Монте Карлу бити под лупом, како домаће тако и светске јавности. Поред жеље да поврати титулу коју није освојио већ десет година, Ђоковић жели и да ухвати залет пред надолазећи Ролан Гарос – турнир који би, у случају победе, могао учврстити његов статус највећег свих времена.

Поред већ поменутих Циципаса, Медведева и Зверева, на овогодишњем турниру посебну пажњу тениске јавности привућиће и Карлос Алкараз, од кога се очекује да постепено подиже форму за други гренд слем сезоне, Ролан Гарос. Међутим, шљака не прашта, а изненађења су увек могућа – посебно у раној фази турнира и јакој конкуренцији каква је ове године у Монте Карлу.

понедељак, 07. април 2025.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом