Лос Анђелес 1932.

У време велике економске кризе одржане су 10. ОИ у Лос Анђелесу од 30. јула до 14. августа 1932. Југославија имала два такмичара, који су сами сносили трошкове пута у Америку.

На такмичењу у Лос Анђелесу наступило је само 1.332 олимпијца, односно упола мање него у Амстердаму четири године раније. На изузетно мали број такмичара на Играма утицала је и географска изолованост Калифорније, што је тада била велика препрека.

Велика економска криза није се, међутим, одразила на пословање опрганизатора Игара. Иако никада није објављен званичан финансијски биланс ОИ у Лос Анђелесу, амерички новинари тврде да су Игре донеле профит од милион долара.

Организатори су изградили посебно Олимпијско село, са 550 двособних кућица, у ком су били смештени сви мушки спортисти, док су такмичарке боравиле у хотелу Чепмен парк.

Мањи број спортиста није утицао на квалитет такмичења, па је у Лос Анђелесу оборено чак 18 светскох рекорда, што се ни на једним претходним ирама није догодило.

Пливачка такмичење протекла су у невератној доминацији Јапанаца у мушкој конкуренцији. Пливачи из те земље, предвођени Јасушијем Мизајакијем, освојили су чак пет од шест могућих златних медаља. Потпуни успех Јапанаца спречио је Американац Бастер Креб, победом у трци на 400 метара слободно. Осим пет златних, јапански пливачи освојили су и четри сребрне и две бронзане медаље.

У женском пливачком програму доминирале су Американке, које су освојиле четири од пет могућих златних одличја. Најуспешнија је била Хелен Медисон, која је победила у тркама на 100 и 400 метара слободно и штафети 4x100 метара.

У атлетским дисциплинама поново су Амерканци били најуспешнији, а на Играма у Лос Анђелесу заустављена је доминација Финаца на дугим стазама. Од финских тркача само је Лаури Летинен успео да освоји злато у трци на 5.000 метара.

Финска експедиција била је значајно ослабљена, пошто је Паву Нурмију, најуспешнијем атлетском олимпијцу свих времена - освајачу девет златних и три сребне медаље, забрањено да са такмичи. Нурми је био непожељан на Играма, зато што је нарушио начело аматеризма, које је промовисао Међународни олимпијски комитет (МОК) и такмичио се за новац у бројним егзибиционим тркама.

Американац Еди Толан на победничком постољу у тркама на 100 и 200 метара наследио је Канађанина Персија Вилијамса, а најуспешнија у женској конкуренцији била је Милдред Бејб Дидриксон, олимпијска шампионка на 80 метара препоне и бацању копља и вицешампионка у скоку у вис.

Јунак Игара у Стокхолму, Американац Џим Торп, коме је МОК због професионалног бављења бејзболом одузео златне медаље у модерном петобоју и десетобоју, на Играма у Лос Анђелесу зарађивао је новац као спортски извештач најутицајнијих америчких медија.

Југославија је имала представника у Лос Анђелесу, иако је национални олимпијски комитет због велике економске кризе одбио да финансира учешће било ког такмичара на најважнијој светској спортској манифестацији.

Међутим, зубар из Загреба Вељко Наранџић и професор из Земуна Вилим Меснер одлучили су да о свом трошку отпутују у Лос Анђелес, а за учешће на Играма пријавио их је југословенски конзул у Сан Франциску Миливоје Наумовић.

Наранџић се на Олимпијади надметао у бацању копља и заузео је претпоследње место у квалификацијама, док се Меснер повредио уочи такмичења, па се није ни нашао на списку учесника Игара.

Иако су му Наранчић и Меснер сачували континуитет учешћа на најважнијој спортској манифестацији, ЈОК је упутио протест МОК-у зато што им је дозволио да се пријаве за такмичење, па се тада први човек светског олимпизма Анри де Баје Латур на седници у Бечу следеће године јавно извинио председнику ЈОК-а Стефану Хаџију.

На ОИ у Лос Анђелесу 1932. године због велике економске кризе учествовало је само 1.332 (126) такмичара из 37 држава у 14. спортова.

Спортови: водени спортови (пливање, скокови у воду, ватерполо), атлетика, бициклизам, бокс, веслање, гимнастика, дизање тегова, једрење, коњички спорт, мачевање, модерни петобој, рвање, фудбал, хокеј.

Преглед освојених медаља:
1. САД  41 - 32 - 30 (злато, сребро, бронза)
2. Италија  12 - 12 - 12
3. Француска  10 - 5 - 4
4. Шведска  9 - 5 - 9
5. Јапан  7 - 7 - 4
6. Мађарска  6 - 4 - 5
7. Финска  5 - 8 - 12
8. Велика Британија  4 - 7 - 5
9. Немачка  3 - 12 - 5
10. Аустралија  3 - 1 - 1
11. Аргентина  3 - 1 - 0
12. Канада  2 - 5 - 8
13. Холандија  2 - 5 - 0
14. Пољска  2 - 1 - 4
15. Јужна Африка  2 - 0 - 3
16. Ирска  2 - 0 - 0
17. Чехословачка  1 - 2 - 1
18. Аустрија  1 - 1 - 3
19. Индија  1 - 0 - 0
20. Данска  0 - 3 - 3
21. Мексико  0 - 2 - 0
22. Летонија  0 - 1 - 0
23. Нови Зеланд  0 - 1 - 0
24. Швајцарска  0 - 1 - 0
25. Филипини  0 - 0 - 3
26. Шпанија  0 - 0 - 1
27. Уругвај  0 - 0 - 1

Први пут олимпијске медаље освојили су такмичари из Мексика и Летоније.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 05. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње