Читај ми!

Велодромски бициклизам

Велодромски бициклизам је у мушкој конкуренцији на ОИ од смотре у Атини 1896, уз изузетак на Играма у Стокхолму 1912. Међутим, жене су се у овом спорту први пут такмичиле тек на ОИ у Сеулу 1988. Највеће успехе у обе конкуренције остварили су спортисти из Европе – махом из Велике Британије, Француске, Холандије и Италије.

Велодромски бициклизам Велодромски бициклизам

Бицикли су исзуме из средине 19. века. Прва такмичења у бициклизму одржана су крајем истог века, када су организовани и први турнири у затвореном, на дрвеним пистама (велодромима). 

Таква је била и шестодневна бициклистичка велодромска трка у Лондону, 1878. године. Спорт је брзо популаризован кроз оснивање Међународне бициклистичке асоцијације 1892. и првог Светског првенства у бициклизму годину дана потом.

Преглед правила

Велодромски бициклизам се на Олимпијским играма одржава на велодрому (затвореној овалној дрвеној стази) у дужини од 250 метара и под угловима до 45 степени.

Постоји више формата или дисциплина овог спорта, у којима се неке више фокусирају на тактику, док је у појединим важнија снага. 

Спринт се, тимски и појединачно, заснива на тактици. Појединачно, возачи се такмиче у квалификацијама у дужини од два или три круга. Поражени у трци имају право на "поправни", али се од четвртине финала бициклисти поново тркају један против другог у дужини од два круга. Тимски, екипе су састављене од три члана, а возе три круга. Наредни бициклиста из тима креће у трку и пре него што је дотакнут руком. 

Кеирин је пореклом из Јапана. У овој дисциплини се од шест до осам такмичара надмеће за што бољу позицију, возећи већи део трке иза њиховог тренера који управља мотоциклом, док тек у последњим етапама трке повећавају брзину.

У дисциплини дохватна вожња екипно такмиче се тимови са по четири возача на фиксној дужини од четири километра. Ривали крећу са супротних страна писте, а победник је екипа која прва ухвати свог ривала или забележи најбоље време. 

Омнијум се састоји од више дисциплина (четири) које се у исто време практикују на велодрому.

Напослетку, мадисон представља трку тимова од два возача чије рангирање зависи од дистанце и освојених поена. Циљ је да се обиђе више кругова од противничке екипе. Чланови тима могу да замене једни друге када и где желе, додиривањем руке или бициклистичког дреса. Док један члан учествује у трци, други смањеном брзином управља бициклом око писте. 

Сами бицикли се од друмских разликују по фиксном (аутоматском) преносу и чињеници да немају кочнице, због чега се развијају велике брзине. Фокус је на аеродинамичности. 

Историја на олимпијским играма

Велодромски бициклизам је у мушкој конкуренцији на олимпијским играма од Атине 1896, уз изузетак на Играма у Стокхолму 1912. Ипак, жене су се први пут у овом спорту такмичиле тек на ОИ у Сеулу 1988. 

Највеће успехе у обе конкуренције остварили су  Европљани, и то углавном из Велике Британије, Француске, Холандије и Италије.

Спорт је популаран и у Јапану, те Аустралији. 

Дисциплине на Олимпијским играма:
- тимски спринт, мушкарци
- тимски спринт, жене
- спринт, мушкарци
- спринт, жене
- кеирин, мушкарци
- кеирин, жене
- дохватна вожња екипно, мушкарци
- дохватна вожња екипно, жене
- омнијум, мушкарци
- омнијум, жене
- мадисон, мушкарци
- мадисон, жене

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње