Спортско пењање

Као прави хит Олимпијских игара младих у Буенос Ајресу 2018, спортско пењање је дебитовало на Олимпијским играма у Токију 2020, придруживши се олимпијском програму као нови спорт, који је ту и остао.

Спортско пењање Спортско пењање

Спортско пењање је атрактиван спорт који је постао изузетно популаран у последњих 20 година. То је млад спорт којим се баве и мушкарци и жене, а 39 одсто пењача је млађе од 18 година.

Тренира се и на отвореном и у затвореном простору, у природи и урбаним срединама. Преко 25 милиона пењача такмичи се у 150 земаља широм света.

Група пењача се 1985. окупила у Бардонекији, близу Торина, на догађају под називом "SportRoccia" који се претворио у прво организовано такмичење на којем се учесници пењу у одређеном временском року.

Годину дана касније, први такмичарски догађај на вештачком зиду за пењање организован је близу Лиона у Француској.

Правила такмичења

Учесници Олимпијских игара у Паризу такмичиће се у три врсте спортског пењања - болдерингу (bouldering), пењању на вођење (lead climbing) и брзинском пењању (speed climbing).

Такмичари у болдерингу пењу се на веома захтевне зидове висине 4,5 метра без ужади, у ограниченом временском периоду и у што мање покушаја.

Брзинско пењање је спектакуларна трка са временом у елиминационим рундама један на један, где пењачи комбинују прецизност и експлозивност. Најбољи зид висок 15 метара и нагнут под углом од пет степени прелазе за мање од шест секунди.

У пењању на вођење спортисти се пењу што више могу за шест минута на зиду високом преко 15 метара, без да су унапред видели руту. Руте су све сложеније и изазовније како такмичење одмиче. Овакво пењање захтева бројне физичке и менталне способности.

Промене у односу на Токио

Формат такмичења у пењању биће у Паризу другачији него у Токију пре три године.

На претходним Олимпијским играма сваки пењач се такмичио у све три дисциплине, а коначни резултати били су комбинација резултата сва три такмичења. Пењач са најмање поена освојио је прву златну олимпијску медаљу у историји овог спорта.

У Паризу ће бити додељене две златне медаље јер ће се пењачи такмичити у две одвојене дисциплине које се засебно бодују. Једна је комбинација болдеринга и пењања на вођење, а друга је само брзинско пењање.

Историја на Олимпијским играма

Спортско пењање је своје прве кораке на олимпијској сцени направило на Олимпијским играма младих у Буенос Ајресу 2018. Такмичење није имало велики публицитет, али је јавност била импресионирана овим узбудљивим спортом и спектакуларним наступима учесника.

Као прави хит са омладинских Игара, спортско пењање је дебитовало на Олимпијским играма у Токију 2020, придруживши се олимпијском програму као нови спорт, који је ту и остао.

Дисциплине на Олимпијским играма:
- болдеринг и пењања на вођење, мушкарци
- болдеринг и пењања на вођење, жене
- брзинско пењање, мушкарци
- брзинско пењање, жене

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње