Читај ми!

Спортска гимнастика

Међународна гимнастичка федерација је најстарија међународна спортска федерација на свету, основана је 1881. године. Порекло гимнастике датира из античког периода, када су је филозофи препоручивали као начин комбиновања физичке вежбе са интелектуалном активношћу.

Спортска гимнастика Спортска гимнастика

Спортска гимнастика је постала популарна током 19. века, јер су се тада формирала бројна такмичења, укључујући и гимнастичко такмичење на Олимпијским играма у Атини 1896. године.

Правила спортске гимнастике

Спортска гимнастика се састоји од већег броја појединачних надметања на различитим справама, као и екипног такмичења на справама које су специфичне у обе конкуренције.

Мушкарци се такмиче у вежбама на партеру и у прескоку, на коњу са хватаљкама, на карикама, паралелном разбоју и на вратилу, док жене учествују у надметањима у прескоку и на партеру, на двовисинском разбоју и греди.

Сваки елемент гимнастичког такмичења захтева снагу, агилност, координацију покрета и прецизност.

Све до 2004. године гимнастичке рутине на Играма су се оцењивале са максимално 10 поена, али од 2005. начин бодовања је промењен у комбинацији Д (садржај вежбе) и Е скора (извођење) како би се омогућио већи изражај перформанси спортиста.

Промене у систему бодовања први пут су разматране након Олимпијских игара у Монтреалу 1976. године, када је румунска гимнастичарка Нађа Команечи постала прва такмичарка у историји која је зарадила савршен резултат - чиста десетка на шипкама током тимског такмичења.

Историја спортске гимнастике на Олимпијским играма

Спортска гимнастика је уведена на првим Олимпијским играма модерног доба 1896. године и од тада је била присутна у сваком издању.

Такмичење је било ограничено на мушкарце све до Олимпијских игара 1928. у Амстердаму, када је женама било дозвољено да се такмиче први пут.

Тек 1952. године женски програм је развијен са седам догађаја, а затим се касније стабилизовао на шест, као што је био случај од Игара 1960. у Риму. У мушком програму је осам догађаја.

Дисциплине на Олимпијским играма:
- мушкарци, екипно
- мушкарци, кругови
- жене, екипно
- жене, греда 
- мушкарци, вишебој 
- мушкарци, прескок
- жене, вишебој
- жене, вежбе на партеру 
- мушкарци, вежбе на партеру
- мушкарци, паралелни разбој
- жене, прескок 
- мушкарци, коњ са хватаљкама
- мушкарци, вратило
- жене, двовисински разбој

среда, 22. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове