Читај ми!

Бадминтон

Бадминтон је спорт сличан тенису чије порекло још увек није сасвим познато. Еволуирао је из батлдора и шатлкока, сличних игара у којима је рекет уместо жица имао платно.

Бадминтон Бадминтон

Бадминтон, тј. њене претече биле су популарне у Европи посебно међу богатијим грађанима крајем 19. века. Ипак, не зна се тачно када је дошло до трансформације батлдора и шатлкока у бадминтон.

Једна веродостојна теорија истиче да се бадминтон први пут играо у кући војводе од Бофора у Глостерширу око 1860. године и да је спорт добио име по његовом имању: Бадминтон.

Игра се проширила на Индију где је постала популарна у градовима, и постепено се распрострањивала по британским колонијама, а затим и на другим континентима и државама. Данас је бадминтон глобални спорт који је широко распрострањен међу људима свих узраста.

Правила бадминтона

Бадминтон се игра у затвореном простору, а игру чине два противника у сингл или два пара у дубл конкунренцији. Такмичари заузимају позиције на супротним половинама терена, испред њих је мрежа. Играчи користе рекете, али и пернату лопту током игре. 

Сваки такмичар може само једном да удари лопту пре него што пређе преко мреже. Надметање, тј. поен се завршава када лоптица удари о под или ако судија досуди грешку. Лоптица може достићи брзину и преко 300 километара на час, али само на делић секунде. Често се користи и пластична лоптица, која обликом изгледа као перната.

Терен је величине 5,18x13,40 метара за сингл и 6,1x13,40 метара за парове. Мрежа се налази на висини од 1,55 метара.

Гем осваја такмичар или пар који први дође до 21 освојеног поена, али минимум с два поена разлике. Код резултата 20:20 игра се све док неко не освоји два поена више или док неко од такмичра не дође до 30. Дакле, максимални резултат у једном гему је 30:29.

Историја бадминтона на Олимпијским играма

Бадминтон је дебитовао на Олимпијским играма као демонстрациони спорт 1972. у Минхену, а био је укључен као егзибициони спорт на Олимпијским играма у Сеулу 1988. Четири године касније званично је постао део олимпијског програма у Барселони са четири категорије: мушки и женски сингл и мушки и женски дубл.

Мешовити дубл је уврштен на Играма у Атланти 1996. године.

Кина је најуспешнија нација на Олимпијским играма у бадминтону са 20 златних, 12 сребрних, 15 бронзаних медаља.

У Паризу, 172 спортиста ће се такмичити у бадминтону. Такмичари у мушким и женским сингловима, мушким и женским дубловима и у мешовитим паровима ће се такмичити током 10 дана за пет златних, сребрних и бронзаних медаља.

Дисциплине на Олимпијским играма:
- Појединачна конкуренција мушкарци;
- Појединачна конкуренција жене;
- Женски парови;
- Мушки парови;
- Мешовита конкуренција;

петак, 22. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње