Извор: РТС

Девети дан Игара у Паризу - Ђоковић и Алкараз за злато, баскеташи траже пут до полуфинала

Деветог дана Олимпијских игара у Паризу Новак Ђоковић око 14.00 часова игра против Карлоса Алкараза у финалу олимпијског турнира. Одбојкашице од 17.00 затварају групну фазу такмичења дуелом са Кином, док се баскеташи у 18.35 против Литваније боре за директан пласман у полуфинале. Јелена Ерић представља Србију у друмској бициклистичкој трци.

Одбојкашице против Кине затварају групну фазу

Одбојкашице Србије од 17.00 часова дуелом са Кином затварају групну фазу такмичења на олимпијском турниру.

Минималним поразом од Американки (2:3) и победом над Француском (3:0) освајачице бронзе у Токију већ су обезбедиле пласман у нокаут фазу такмичења и питање је само са које ће позиције у четвртфинале, што ће зависити од дуела са Кином, али и од другог резултата у групи А.

Тријумф од 3:0 или 3:1 изабраницама Ђованија Гвидетија сигурно доноси прво место, док у случају победе резултатом 3:2 коначан пласман зависи и од утакмице Француска - САД.

У најгорем сценарију - ако изгуби од Кине, а Американке савладају Француску, Србија ће у четвртфинале као једна од две најбоље трећепласиране селекције.

По завршетку такмичења по групама биће направљена табела са осам селекција које су се пласирале у четвртфинале. Оне ће бити рангиране на основу резултата у групама, да би се добио распоред четвртфиналних утакмица.

Приликом одређивања табеле, прва три места ће припасти победницима група на основу њихових резултата, следећа три места заузеће три другопласиране репрезентације по истим критеријумима и на крају две најбоље трећепласиране селекције.

На основу табеле, у четвртфиналу ће играти најуспешнији победник групе (први на табели) и друга најбоља трећепласирана селекција (осми на табели) и тако редом.

Одбојкашице, треће коло:

Холандија - Доминиканска Република 1:3 (Група Ц)
Јапан - Кенија 3:0 (Група Б)

09.00 Италија - Турска (Група Ц)
13.00 Француска - САД (Група А)
17.00 Кина - Србија (Група А)
21.00 Бразил - Пољска (Група Б)

Олимпијски турнир за тенисере у Паризу завршава се новим поглављем великог ривалства два тенијска генијалца из две различите ере - Новака Ђоковића и Шпанца Карлоса Алкараза.

Програм на Стадиону "Филип Шатрије" почиње у 12.00 сати, а финални дуел тренутно другог и трећег играча на АТП листи други је по распореду и уследиће након меча за бронзу женских парова.

Иако је српски тенисер 16 година старији од Алкараза, обојица ће први пут играти у финалу олимпијског турнира. Шпанац на свом дебитантском учешћу, а Ђоковић из петог покушаја да оствари дуго сањани олимпијски сан и освоји једино вредно и важно што му у каријери недостаје.

Ђоковић је пут до олимпијског финала започео рутинском победом против Аустралијанца Метјуа Ебдена (2:0), којем је препустио само један гем. У другом колу је већ савладао једног (мало старијег) Шпанца - Рафаела Надала (2:0), а у осмини финала Доминика Кепфера из Немачке (2:0). Ни Грк Стефанос Циципас није му узео сет у четвртфиналу (2:0), а победом над Италијаном Лоренцом Музетијем (2:0) у полуфиналу обезбедио је српском тиму другу медаљу у Паризу.

Ни Алкараз још увек није изгубио сет у Паризу - редом је без много муке побеђивао Хадија Хабиба (Либан), Талона Грикспора (Холандија), Романа Сафијулина (Русија), Томија Пола (САД) и Феликса Оже-Алијасима (Канада).

Биће ово седми пут да се Ђоковић и Алкараз гледају преко мреже. Традиција се наставља јер кад год су се срели на терену, било је то у полуфиналу или финалу турнира. До сада су обојица забележила по три тријумфа.

Једини овогодишњи међусобни дуел - у финалу Вимблдона, припао је Алкаразу, који је Ђоковића на истом месту и у исто време савладао и прошле сезоне. Само једном су играли на шљаци и само једном у Паризу - у полуфиналу Ролан Гароса прошле године, када је српски тенисер славио победу.

Јелена Ерић на бициклу, баскеташи против Литваније за полуфинале...

Након мушке у суботу, Србија ће данас имати представника и у женској друмској бициклистичкој трци, која почиње у 14.00 часова. Навијаћемо за Јелену Ерић.

У 18.35 баскеташи Србије играју против Литваније веома важну утакмицу којом би могли себи да скрате пут до медаље. Ако победе, завршиће прву фазу такмичења на другом месту и изборити директан пласман у полуфинале, док ће у случају пораза морати у плеј-ин дуел.

Прву медаљу за Србију на Олимпијским играма у Паризу освојили су стрелци - Зорана Аруновић и Дамир Микец у дисциплини десет метара ваздушни пиштољ - микс, док је Новак Ђоковић обезбедио одличје пласманом у финале тениског турнира.

Почиње девети такмичарски дан у Паризу...

Након осмог дана Олимпијских игара у Паризу подељена је 441 медаља, која је завршила у рукама 61 националног тима. Највише одличја освојила је екипа Сједињених Америчких Држава - чак 61. Следећи на листи су Французи са 41 медаљом, док су се представници Кине окитили са 37 одличја.

Деветог такмичарског дана у француској престоници биће подељене последње медаље намењене тенисерима - злато и сребро у мушком синглу, као и сва три одличја у женском дублу.

Дошао је ред и на дуеле за бронзу и финала турнира за стонотенисере у синглу и играче бадминтона у мушком дублу.

На данашњем програму је и друмска бициклистичка трка за жене.

Прилику да у појединим категоријама и дисциплинама освоје олимпијска одличја имаће данас и голфери, јахачи, боксери, стреличари, гимнастичари, стрелци, пливачи, мачеваоци и атлетичари.