Зашто међу десет најбогатијих клубова нема ниједног из Европе

Према Форбсовој листи, у првих десет најбогатијих спортских клубова нема ниједног из Европе. Најскупљи тим на планети већ девети пут су Далас каубојси из америчког фудбала, који вреде 10,1 милијарду долара. О односу спорта и новца у Јутарњем програму РТС-а говорио је Зоран Аврамовић, генерални секретар Спортског друштва Црвена звезда.

Укупно 50 најбогатијих спортских тимова на свету вреде нешто мање од 289 милијарди долара. У поређењу са 2023. годином то је повећање од 13 процената. Међу 50 највреднијих тимова налази се чак 12 НБА франшиза - двоструко више него прошле године, али само неколико тимова из Европе.

Генерални секретар Спортског друштва Црвена звезда Зоран Аврамовић истиче да је спорт у Сједињеним Државама четврта индустрија по значају и да је Америка почела прва.

"Тај амерички фудбал је кренуо 1920. године, па је већ у свом имену имао да је то професионална лига. НБА је кренуо 1949. Америка је део свог имиџа, значаја, па чак и моћи веома успешно и квалитетно пласирала кроз филмску индустрију, али и спорт. Показали су да је спорт једна значајна људска делатност у којој је новац основ свега", објашњава Аврамовић.

Истиче да су амерички фудбал и НБА успели да привуку гледаоце тамо где је то најважније.

"Ишли су на емоцију, на други начин у односу на ово што смо ми развијали. Имали су у свом имену да је то национална асоцијација. То национално су развијали на сасвим другачији начин од онога што се радило овде код нас у Европи. Европа је успела да скрене пажњу на себе преко фудбала који је био јако тврдоглав. Примера ради, у енглеској лиги 1923. године било је 88 клубова. Од тих 88 клубова, 85 је задржало исто име. Да ли су играли у првој или четвртој лиги, остали су исти. Та врста традиције која се развијала у Енглексој, у односу на оно што је рађено у Америци, није била оријентисна искључиво ка парама", рекао је Аврамовић.

Наглашава да је у Америци новац кључ свега и да нема никакве илузије, као што се у Европи понекад покушава развити илузија да је веома значајна традиција, емоција и све оно што са собом доносе навијачи.

"Америка је почела прва, учврстила је тај велики троугао између привреде, телевизије и самог догађаја и довела га на пиједестал узвишеног. Ту нема никаквих тајни. Они немају прича које смо ми успели да подигнемо у Европи, око формата такмичења, како ће се играти, на који начин. Они су се мењали. Правили су велики и озбиљан посао од тога", рекао је Аврамовић.

Цео разговор са Зораном Аврамовићем у Јутарњем програму РТС-а погледајте у видео-снимку на почетку текста.

субота, 21. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње