Читај ми!

Азијске игре, највећи спортски догађај на планети ван фокуса европских медија

Овогодишње Азијске игре, које се одржавају у кинеском граду Хангжоу, окупиће више спортиста од Летње олимпијаде у Паризу и Токију и коштати више него глобална смотра у јапанској престоници 2021.

У кинеском граду Хангжоу у суботу су отворене 19. Азијске игре, највећи спортски догађај на планети ове године, а вероватно и у наредних неколико.

Наиме, на континенталним играма, чијем је отварању присуствовао и кинески председника Си Ђинпинг, учествује 12.417 спортиста, док се за летњу олимпијаду у Паризу следеће године планира учешће око десет и по хиљада такмичара. У Токију 2021. на олимпијска борилишта је изашло нешто више од 10.300 такмичара.

Сусрет спортиста највећег светског континента, међутим, није посебан само по великом броју учесника, већ и по спортским дисциплинама. Наиме, у Хангџоу су копља укрстили и такмичари тзв. "умних игара", односно, играчи бриџа и кинеске стратешке игре сјанћи, шахисти и гејмери, чије се дисциплине сврставају у "електронске" (или просто "е") спортове.

Интересантно је и да Азијске игре уопште настоје да кроз избор спортова прикажу културу и обичаје континента, због чега је заступљено више дисциплина које су популарне у одређеним државама и регијама Азије али нису шире познате или практиковане другде у свету. Тако се, на пример, на борилиштима у Хангџоу сучељавају и такмичари спорта сепак троу, који наликује ножној одбојци и порекло има у Малезији и Тајланду, кинеске борилачке вештине вушу, индијске тимске вештине кабади, која подсећа на рвање, и веслачи кинеских чамаца израђених у облику змаја - све дисциплине које нису део програма летњих олимпијских игара.

Даље, сматра се да су држава, локалне власти и приватни спонзори у Кини уложили чак око 30 милијарди америчких долара у изградњу потребне инфраструктуре и одржавање Азијских игара у Хангџоу, што је више новца него што је потрошено на летњу олимпијаду у Токију.

Азијске игре, чија је церемонија отварања одржана на новом стадиону капацитета 80.000 гледалаца, ове године су окупиле учеснике из 45 држава и регија, међу којима је и Тајван.

Домаћин игара Хангџоу је метрополис од осам милиона становника, администритативно и економско седиште провинције Џеђијанг, које се налази недалеко од једне од највећих светских урбаних целина на планети Шангаја.

На прошлим Азијским играма одржаним у Индонезији највећи број медаља је однела Кина, праћена Јапаном и Јужном Корејом, па се, са обзиром на то да је најмногољуднија држава света овога пута домаћин, очекује да она поново заузме прво место по броју и сјају одличја.

Азијске игре се одржавају сваке четири године, а следећи домаћин је јапански град Нагоја.

Први турнир одржан је далеке 1951. године у индијској престоници Њу Делхију.

среда, 27. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње