Светско првенство у Бразилу 1954. године

Вето за комунисте

Током првог првенства света у Буенос Аиресу, Фиба је одлучила да се други шампионат одржи у Бразилу, у Сао Паулу. Касније ће се испоставити да то није било најбоље решење. Бразилска влада одбила је да изда визе земљама такозваног комунистичког блока а обећана нова дворана у граду није бла на време завршена.

Бразил је после пораза у финалу Светског првенства у фудбалу 1950. од Уругваја пред 200.000 људи на "Маракани", желео спортску рехабилитацију. Сао Пауло је био одређен за домаћина у склопу обележавања 400 година града.

Али, пошто дворана није била на време завршена влада Жоа Кафе Фиља шампионат је пребацила у Рио де Жанеиро, у дворану познату под именом "Мараканазињо" (Мала Маракана), подигнутој тик уз фудбалски стадион. Имала је капацитет за 35.000 људи и била, у то време, једна од најмодернијих на свету.

Број учесника повећан је са 10 на 12, Бразил као домаћин и САД као олимпијски победник из Хелсинкија 1952 имали су право директног учешћа, из Јужне Америке са првенства 1953. стигли су Уругвај, Перу, Чиле и Парагвај а представници Европе били су Израел, Југославија и Француска.

Бразилска влада одбила је да изда визе СССР-у, европском прваку 1953, Мађарској (друга) и Чехословачкој (четврта на ЕП). Југославија, иако сматрана комунистичком земљом, није била на бразилској "црној листи" а и Фиба је заборавила на казну због одбијања играња са Шпанијом 1950. у Буенос Аиресу. Остали учесници нису имали проблема са уласком у Бразил.

Играло се у четири квалификационе групе са по три тима, Југославија је 24.октобра 1954. била поражена од Уругваја 52-55, а дан касније изгубила је од Француске 60-67. У борби за пласман изгубили смо од Чилеа и Парагваја а победили Перу (86-84) и на крају били 11. од 12 тимова.

У мечу са Уругвајем наш тим је био тешко оштећен. Кош Уругваја био је поништен због фаула у нападу. Наши су, у складу са тадашњим правилима, увели лопту испод коша али је записнички сто уписао поене Уругвају... Када је сирена означила крај наши су полетели један другом у загрљај уверени да су победли, али судије су наредиле да се игра продужетак!

Ваљда у шоку због грешке наши играчи су у наставку дали само поен (Ћурчић), Уругвајци четири... Фиба је индиректно признала грешку и на Конгресу током Олимпијских игара у Мелбурну 1956. променила правило – испод коша лопта се могла увести само после примљеног поена. Истом приликом забрањено је задржавање у зони испод коша дуже од три секунде што је била револуционарна промена јер су тешки центри, такозвани "сидраши", морали битно да мењају навике, а тренери спремају другачију тактику.

Такође, измењено је и правило о одређивању поретка. Уместо укупне кош разлике у први план су стављени међусобни сусрети, а повод је био скандал на мечу СССР - Мађарска на ЕП 1953. када је победа од пет поена совјетског тима одговарала обема екипама. Негде од 25. минута, при резултату 29-24, игра је буквално стала, совјетски играчи су се додавали на својој половини а, кажу, да су неки мађарски играчи сели на терен... Друго полувреме завршено је 5-2 за СССР!

МВП турнира у Рију 1954. био је Кирби Минтер (САД), најбољи стрелац Оскар Моља (Уругвај) са просеком 18,7 а на седмом месту је био наш Богдан Милер, члан Олимпије, са 14,2 поена.
У најбољу петорку, још увек незваничну, изарани су Џое Стратон (САД), Зени де Азаведо (Бразил), Вламир Маркес (Бразил), Кирби Минтер (САД) и Оскар Моља (Уругвај).

Селектор Југославије Александар Аца Николић повео је у Бразил ове играче: Богдан Милер, Мирко Марјановић, Милан Бјегојевић, Ђорђе Андријашевић, Лајош Енглер, Ђорђе Коњовић (први "двометраш" у репрезентацији), Драган Гоџић, Милан Благојевић, Александар Блашковић, Борис Кристанчич, Вилмош Лоци, Борислав Ћурчић.

Златну медаљу освојио је САД победом над Бразилом 62-41 (35-19). Еди Соломон је дао 14 поена, Џое Стратон 11 а МВП Кирби Минтер само два. Први стрелац Бразила био је Амаури Пасос са 12 поена док су Маркес и Азеведо дали по шест.

Капацитет гледалишта био је смањен на 17.000, публика је бла изузетно бучна али разлика у класи била је превелика, публика није могла да помогне бразилском тиму.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње