"Џабулани" уништио Мундијал?

Крег Џонстон, дизајнер копачки из Адидаса, тврди да је лопта "Џабулани" искључиви кривац за слабији квалитет фудбала на Мундијалу. Креатор "Џабуланија" доктор Енди Харленд одбацује те оптужбе и изјављује да је само потребно да се играчи навикну на лопту.

О само једној ствари се подједнако на овом Мундијалу прича као о вувузелама. У питању је, наравно, Џабулани.

Бивши фудбалер Ливерпула Крег Џонстон, особа која стоји иза дизајна револуционарних копачки "предатор", верује да је лопта Џабулани директно крива за, по његовим речима, квалитет фудбала испод нивоа Светског првенства.

Лопта коју подједнако критикују фудбалери и тренери на овогодишњем Мундијалу, коју је селектор Енглеске Фабио Капело назвао најгором коју је икада видео, је вероватно најконтровезнија лопта у историји Светских шампионата. Џонстон, чије копачке су носили Зинедин Зидан и Дејвид Бекам, тврди да је технологија ипак отишла предалеко.

Џабулани се састоји од осам панела уместо од уобичајених 24 или 32, што смањује отпор ваздуха што је чини много тежом за контролисање.

"Лопта као да има сопствену вољу", рекао је Џонстон. "Сувише скаче, често је немогуће предвидети њену путању и то доприносу паду кавалитета фудбала који гледамо".

Џонстон тврди да и лаик може приметити да играчи другачије прилазе лопти него што је то уобичајено, што мења динамику саме игре. Џонстон критикује научнике који стоје иза ове лопте сматрајући да није на њима да на овај начин утичу на спорт.

"Ако погледате статистику, скоро 80 одсто центаршутева на другу стативу су отишла предалеко. Све је то због тога што се ова лопта доста разликује од онога на шта су фудбалери навикли", изјавио је Џонстон, и додао да свако може уочити непредвидљиву природу лопту у тренутку када је она у ваздуху што је, у неколико ситуација, доводило и до комичних ситуација.

Крег Џонстон, који је један од првих Аустралијанаца који је значајније утицао на фудбал, очекује да ће лопта довести до бројних изненађења у другој рунди такмичења и чак тврди да је лопта одговорна за непролазак селекције Аустралије.

"Лопта не смета само играчима, ни судијама не одговара Џабулани", истакао је Џонстон. "Пенал који је скривио Хари Кјуел се никада не би десио да је играно неком другом лоптом".

Са друге стране, могу се чути и гласови у одбрану перформанси лопте. Џабулани је дизајниран на Универзитету у Лафбороу. Читав тим стручњака стоји иза њега који је предводио доктор Енди Харленд. Вођа тима сматра да фудбалери критикују лопту искључиво због тога што се још увек нису навикли на њу.

Фудбалери су лопту називали "катастрофом и срамотом Мундијала", "трулом лоптом", "лоптом за плажу"... Међутим, Харленд има одговор на све то.

"Категорично тврдим да је са лоптом све у реду. Иза лопте стоје године истраживања. Мање панела значи да је отпор ваздуха смањен на минимум. Ово је, одговорно тврдим, најстабилнија лопта икада направљена. Чујем да има замерки али оне произилазе искључиво из чињенице да се фудбалери нису још увек навикли на лопту".

Харленд је на крају додао да је пре Мундијала понудио Фудбалском савезу Енглеске да поразговара са играчима о лопти али да тада није наишао на одговор.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом