недеља, 20.06.2010, 16:51 -> 17:24
štampaj"Кенгурима" криве судије
После два црвена картона и пенала досуђених против Аустралије у прве две утакмице Мундијала јавност у тој земљи верује у "теорију завере" против њихове репрезентациије. Судијске одлуке исправне, поручује најбољи аустралијски арбитар Марк Шилд.
Црвени картони и пенали досуђени на прва два мундијалска меча против репрезентације Аустралије, оставила су у неверици и играче и навијаче те екипе.
Медији у тој земљи највећег кривца за реми против Гане виде у италијанском судији Росетију и његовој одлуци да, због играња руком на гол линији, искључи најискуснијег играча екипе, Харија Кјуела.
Ако се има у виду да су и меч против Немачке "кенгури" завршили са десет играча, онда ни не чуди зашто су "теорије завере" узеле маха код навијача.
Аустралијски медији наглашавају да ово није први пут да је њихов тим оштећен на неком великом такмичењу, подсетивши да је брутална крађа била и на Мундијалу у Немачкој 2006. године.
Медији подсећају да су "кенгури" тада жестоко оштећени, искључењем Лукаса Нила, када је, према њиховим речима, Фабио Гросо симулирао фаул, после којег је судија досудио пенал Италијанима.
Претходно је указано на невероватни судијски пропуст на истом такмичењу, када је у мечу између Аустралије и Хрватске, Јосип Шимунић искључен тек после трећег жутог картона.
Судијске "крађе" против „кенгура", према писању дневника Аустралиен (The Australian) настављене су и на овом шампионату, а прва је била престрого искључење Тима Кејхила после фаула над Швајнштајгером у првом мечу Мундијала против Немачке.
Ипак, према писању овог листа, сви су много више исфрустрирани искључењем Кјуела у мечу против Гане.
"Судија је уништио Муднијал за мене. Он је тужилац, судија и егзекутор истовремено", рекао је Кјуел за овај лист и додао да је једини начин да му руке остану непомичне јесте да их веже.
И капитен Аустралије Лукас Нил сматра да Кјуел није имао шансе да склони руке када је лопта ишла ка голу.
"Када лопта иде брзином већом од 100 километара на сат ка теби, а ти стојиш на линији, мораће негде да те удари, а Харију се десило да га удари у горњи део руке", рекао је Нил.
Судију Росетија као главног кривца за нерешен резултат на мечу против Гане види и селектор "кенгура" Пим Вербек, који сматра да је италијански арбитар погрешио када је дао црвени картон његовом играчу.
"То је грешка. Шта можеш да урадиш са руком? Не можеш да је одсечеш. Колико су мени позната правила, играч би морао намерно да игра руком да би био искључен", огорчен је Вербек.
И поред огорчености Пима Вербека и његових изабраника, најбољи аустралијски судија Марк Шилд каже да је Росети ипак правилно поступио.
"Чињеница да је ударац био са десетак метара удаљености, дао је Кјуелу шансу да се помери, и зато се не може окарактерисати као рука уз тело. На прошлом Мундијалу су нам саветовали, када играча погоди лопта у руку са два или три метара удаљености, да се то не карактерише као намерна игра руком", рекао је Шилд и додао да је место на гол линији где је заустављена лопта значило да је екипа прекинута у гол шанси, што аутоматски значи црвени картон.
Упоређујући са пеналима који су свирани против Србије, где су Кузмановић и Видић прошли само са жутим картоном, Шилд објашњава да у тим ситуацијама српски играчи нису прекидали противничку екипу у изгледној гол шанси и зато није било потребе за искључењем.
Аустралијанци који и даље очајавају за пехове који су им се догодили на првенству надају се да ће у утакмици против Србије срећа коначно бити на њиховој страни.
Ипак, после два пенала руком и једног црвеног картона на претходне две утакмице и на "орлове" је ред да их срећа мало погледа.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар