Фудбалске династије

Можда би дан уочи одлучујуће утакмице српске репрезентације на 19. светском првенству у фудбало требало да пишем о тој утакмици са Немачком, али некако не знам шта бих ново могао да кажем ?

Да је утакмица пресудна, знамо сви. Да треба играти боље него против Гане, такође. Да је у питању пласман у други круг не треба понављати. Да играчи морају да пруже „и више од 100%", и то сви знају.

Повратак у прошлост и подсећање на чак 6 сусрета са Немцима на светским првенствима такође ми се не чини довољно атрактивним, тим пре што бих морао да подсећам на 4 пораза, једну победу и један реми... Ако је за утеху, ми и Немци од сутра ћемо бити ко-рекордери са Бразилом и Шведском јер се нико у историји мундијала није сусретао чак 7 пута. Швеђани су извукли два ремија од петоструких светских првака, ми бар имамо једну победу против троструког првака света остварену у Чилеу 1962...

Дакле, о Немцима, и нашима наравно, ћемо сутра, после 15,15 када се буде знало да ли у Нелспруит на мегдан Аустралијанцима идемо као туристи или са надам да је други круг још увек достижан.

У потрази за данашњом темом идеју су ми дале три вести. ФИФА је дозволила Хондурасу да уместо повређеног играча доведе новог. Тај нови зове се  Џери Паласиос и у томе не би било ништа занимљиво  да у репрезентацији већ нису његова два  брата, Џони и Вилсон, најпознатији од свих јер игра у лондонском Тотенхему. Ово је први пут у историји светских шампионата да за једну националну селекцију играју три рођена брата. Иначе, браћа Паласиос имала су и четвртог брата, Едвина Ренеа, који је 2007. био киднапован и убијен...

Друга „породична фудбалска сага" везана је yа Уругвајца Дијега Фоирлана, првог двоструког стрелца у Јужној Африци.  Он наставља породичну традицију учешча на светским првенствима коју је започео његов деда по мајци Хуан Карлос Корасо који је био селектор Уругваја у Чилеу 1962. када је ондашња Југославија победила Уругвај са 3-1. Хуан Карлос је 30-тих годуина прошлог века био запажен играч Индепендиентеа из Буенос Аиреса.

Диегов отац Пабло Форлан Ламарке био је учесник светских првенстава 1966. у Енглеској и 1974. у Немачкој а играо је и квалификације за мундијал 1970.

Био је десни бек Пењарола из Монтевидеа од 1963. до 1979, са прекидима због играња у Бразилу, Сао Паолоу и Крузеиру .Освојио је чак 7 уругвајских лига., Копа либертатодрес , јужноамеричку ветзију Лиге шампиона, 1966. са Ривер Плејтом и исте године Интерконтинентални куп.

Диего Форлан има и баскијске крви, бака по мајци је из баскијског месташца Хондарибиа и он је имао жељу да обуче дрес Атлетик Билбаа али је после Манчестер јунајтеда и Виљареала стигао у Атлетико Мадрид.

Трећа актуелна мундијалска „фамилајрна веза" односи се на на „династију Вајс" у словачкој репрезентацији. Један Владимир, други по реду, је селектор, трећи Владимир, његов син, је играч а Владимир први, дед и отац, био је својевремено репрезентатзивац Чехословачке и такође тренер.

У историји светских првенства било је много занимљивих фамилијарних веза.Листа очева и синова који су играли на светским првенствима је подужа, извесни Мартин Вантрола играо је за Шпанију 1934. а његов син Хосе за Мексико 1970.

Најпознатији су свакакко Италијани Ћезаре (1962) и Паоло Малдини (1990,1994,1998,2002), нису непознати ни Французи Жан (1966) и Јури Дјоркаеф (1998, 2002), Шпанци Мануел Санчиз Мартинез (1966)  и Мануел Санчиз Хоинтијуело (1994), односно голмани Мигел Реина (1966) и Пепе Реина(2006,2010) као и  Мигел Анхел Алонсо (1982) и Ћаби Алонсо (2006,2010)...

Листа браће је је много дужа. Само на првом шампионату у Монтевидеу 1930 било је четири пара браће: Хуан и Марио Еваристо (Аргентина), Лисиен и Жан Лоран (Французи, Лисиен је у мечу са Мексиком дао први гол у историји светских првенстава), Рафаел и Франциско Гарза (Мексико), Мануел и Фелипе Росас (Мексико).

Много би простора требало да се наведу сва браћа на светким првенствима, зато остајем само код неколико најпознатијих попут Фрица и Отмара Валтера (Немачка, 1954), Бобија и Џекија Чарлтон (Енглеска 1966), Улија и Дитера Хенеса (Немачка 1986), Бернда и Карл-Ханц Ферстера (Немачка, 1982, 1986), Томаса и Клауса Алофса (Немачка, 1982), Белгијанаца Франсоа и Леа ван дер Елста, Данаца Мајкла и Брајана Лаудрупа (1998), Холанђана Ервина и Роналда Кумана (1990), холандских близанаца Франка и Роналда де Бура (1994)...У историји су и наши играчи, Златко и Жељко Чајковски (1950), Милош и Милорад Милутиновић (1958, с тим што Милорад није играо али је путовао а трећи Милутиновиоћ Бора, нашао је себи место у историји као селектор пет различитих земаља на пет светских првенстава!), близанци Зоран и Златко Вујовић (1982)

Било је и блиских рођачких веза, славни Андраде, шампион света 1930 и двоструки олимпијски победник био је стриц Виктору Андрадеу који је играо за Уругвај 1950 у Бразилу, Швеђанин Кнут Нордал (1950) у истом је сродству са Томасом Нордалом (1970)...

Наставак „династичких" фудбалских прича очекујемо у Бразилу 2014.

Да ли сте знали ?

- Гол који је Мирослав Клосе дао Аустралији 11. му је на светским првенствима, по 5 је дао 2002 и 206. Испред њега сада су на листи најбољих стрелаца само Роналдо (15), Герд Милер (14), Жист Фонтен(13), Пеле (12), Кочиш и Клинсман (по 11),

- Рус Олег Саленко дао је 5 голова на мечу Русија-Камерун 1994. и то је рекорд.По 4 гола на једном мечу дали су Пољак Вилимовски, Бразилац Адемир, Мађар Кочић, Француз Фонтен, Португалац Еусебио и Шпанац Бутрагењо.

- Бразилац Роналдо је лидер по укупном броју голлова на светским првенствима(15), али такође и броју утакмица на којима је био стрелац-11.Немац Клинсман је својих 11 голова дао на 10 мечева.

- Неколико великих играча никада није играло на светским првенствима: натурализовани Шпанци  Ди Стефано и Кубала,  Ирац Џорџ Бест,Француз Ерик Кантона, Данас Алан Симонсен...

- Француска 1982. и Италија 2006. држе рекорд по броју  играча који су дали голове на турниру: по 10

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње