ШПА - ЕНГ 2:1 (КРАЈ)
Читај ми!

Штутгартска арена – од Готлиба Дајмлера до Мерцедеса

Стадион у Штутгарту често је мењао име и још чешће био поприште великих такмичења, како фудбалских тако и атлетских. Један је од најстаријих у Немачкој, а на њему је репрезентација те земље 1950. одиграла прву међународну утакмицу након завршетка Другог светског рата, али и прву после уједињења западне и источне стране, 40 година касније.

Штутгартска арена – од Готлиба Дајмлера до Мерцедеса Штутгартска арена – од Готлиба Дајмлера до Мерцедеса

Стадион који из спонзорских разлога носи име "МХП арена" када на њему игра Штутгарт, један је од најстаријих у Немачкој. Променио је неколико имена почевши од иницијалног "Штутгартер кампфбан" током саме изградње која је трајала од 1929. до 1933.

Како је отворен усред успона нациста и Адолфа Хитлера, име лидера Трећег Рајха уметнуто је у назив стадиона.

Од 1949. звао се "Некарстадион" по оближњој реци, пре него што је 1993. преименован у "Стадион Готлиб Дајмлер" у част немачког инжењера заслужног за изум мотора са унутрашњим сагоревањем и развој четвороточкаша.

Све до 2008. стадион је носио Дајмлерово име, а било је само питање времена кад ће се умешати моћни "Мерцедес", чије су седиште и музеј аутомобила у близини стадиона. Уласком аутомобилског гиганта стадион је добио нови назив који је био на снази све до 2023. године – "Арена Мерцедес-Бенц".

Тада је урађена потпуна реконструкција и прилагођавање фудбалској атмосфери, што је подразумевало уклањање атлетске стазе и приближавање трибина терену.

Кровна конструкција "Штутгартске арене" изграђена је од прецизно скројених мембрана од полиестера пресвученог ПВЦ-ом, а кровно ткиво је довољно јако да издржи 1.000 килограма тежине по квадратном дециметру. Кров је окачен о украсни челични оквир који се простире око целог стадиона и даје му препознатљив и уникатан изглед.

О значају и богатој историји стадиона у Штутгарту говори чињеница да је репрезентација Немачке прву међународну утакмицу након Другог светског рата одиграла 1950. против Швајцарске управо на њему, док је 1990. исти противник на истом игралишту увеличао и први меч после уједињења западне и источне стране.

"Штутгартска арена" је била поприште прегршт великих такмичења, међу којима су првенства Европе (1986) и света (1993) у атлетици, Европско првенство у фудбалу 1988, Мундијали 1974. и 2006, укључујући и утакмицу за треће место у којој је Немачка дошла до бронзе победом над Португалијом.

Трибине у Штутгарту сведок су и два финала Купа европских шампиона – 1959. је Реал Мадрид савладао француски Ремс са 2:0. а 1988. је ПСВ Ајндховен победио Бенфику након пенала. На истом игралишту, Атлетико Мадрид је 1962. са 3:0 савладао Фјорентину у финалу Купа победника купова.

Капацитет "Штутгартске арене" за Европско првенство биће 54.000 навијача, а почевши од 16. јуна ту ће се играти пет мечева, укључујући дуел домаћина Немачке и Мађарске и једно четвртфинале. Ту ће снаге одмерити и Данска и Словенија, противници Србије из групе Ц.

Распоред утакмица на "Штутгарт арени":
16. јун: Словенија – Данска 18.00 (Група Ц)
19. јун: Немачка – Мађарска 18.00 (Група А)
23. јун: Шкотска – Мађарска 21.00 (Група А)
26. јун: Белгија – Украјина 18.00 (Група Е)
5. јул: П39 – П37 18.00 (четвртфинале)

четвртак, 21. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње