Читај ми!

РТС вас позива на свечани концерт на Златибору 25. августа

Поводом 99 година трајања и успеха Радио Београда и 60 година Музичке продукције РТС- а, Радио - телевизија Србије поклања публици музички спектакл „РТС звук“, који ће бити одржан у петак, 25. августа на Златибору.

У програму наступају: Снежана Ђуришић, Ана Бекута, Радиша Урошевић, Чеда Марковић,Данка Стојиљковић, Раде Јоровић, Јелена Броћић и Мира Алексић.

Музичари Народног оркестра РТС- а, под управом Владе Пановића и трубачког оркестра Марка Трнавца, пратиће наше највеће звезде народне музике на сцени златиборског Краљевог трга.

За све оне који не стигну на Златибор 25. августа, планиран је директан пренос на Првом програму Радио Београдa (РБ1 у 20.00 часова) и одложено емитовање на Првом програму РТС-а и РТС Планети (РТС1 и РТС Планета у 21.45)

Водитељи програма биће добро познати гласови Радио Београда, новинари и уредници- Александра Паладин и Ненад Камиџорац.

 РТС овај свечани концерт организује у сарадњи са Општином Чајетина и Туристичком организацијом Златибора.

 

РАДИО БЕОГРАД- први електронски медиј на Балкану, ове јесени - 1. октобра 2023. навршава 99 година постојања. Ово је значајан датум не само за Јавну медијску установу Радио Телевизију Србије, чији је Радио Београд саставни део, већ и за радиофонију у Србији и у Европи.

Радио Београд има изузетно живописну историју, која се пише и данас а током деценија израстао је у националну медијску и културну установу највишег ранга и утицаја. Радио Београд је међу најстаријим електронским медијима у Европи- Радио Париз почео је са радом само шест месеци раније а истог дана када и Радио Београд први пут се огласио и Радио Беч. Тек годину дана касније, настали су Радио Москва и Радио Токио.

Из студија у Кнез Михаиловој 42, преко одашиљача у Раковици, 19. септембра 1924. инжењери Михаило Симић и Добривоје Петковић емитовали су "пробни радио концерт", због великог интересовања реемитован 26. септембра.

Од 01. октобра 1924. на таласу 1.650м уторком, четвртком и суботом од 18,45 до 19,45 емитован је програм „концерти, берзански извештаји и остале новости“.

У периоду од 1924. до 1929. радијски посленици постепено су овладавали техникама преноса и креирања програма.

У недељу, 24. марта 1929. године, из просторија на другом спрату здања САНУ, почело је редовно емитовање програма Радио Београда. Програм је најавила Јелена Билбија – Лапчевић. Хор певачког друштва "Обилић" отпевао је химну, а глумци Народног позоришта одиграли су прву српску радио-драму "Ђакон Стефан и два анђела". Исте године, емитован је први радио-пренос фудбалске утакмице и то само три године после првог спортског радио-преноса у свету. (Утакмицу БСК - Југославија преносио је репортер Раде Стоиловић, а наставио Димитрије Стевановић, маратонац и службеник Радио Београда).

1937. је почело емитовање десетоминутне информативне емисије Радио Београда „Актуелни час“, а исте године основан је Симфонијски оркестар Радио Београда.

Од 1941. до 1944. технику Радија користила је немачка станица Зендер Белград.

Од 10. новембра 1944. почиње рад Радио Београда.

Једна од најслушанијих и најдуготрајнијих емисија „Весело вече“ први пут емитована је 6. марта 1949.

Почетком педесетих година двадесетог века, настале су емисије "Дневник" и "Спортски журнал".

Редовно емитовање Другог програма Радио Београда почело је 9. фебруара 1958, Трећи програм РБ стартовао је 1965. годинe, програм Радио Београд 202 први пут се огласио 1969, а 1983. почело је редовно емитовање Стереораме.

Радио Београд данас представља респектабилну медијску кућу која испуњава своју улогу у оквиру Јавне медијске установе РТС, негујући језичку и говорну културу, вишезначно и дубински осветљавајући друштвене феномене, ослушкујући жеље и потребе слушалаца у Србији и у дијаспори, настављајући да усмерава и поставља стандарде радиофонског стваралаштва.

 

МУЗИЧКА ПРОДУКЦИЈА РТС-а основана је 1963. године. Потекла је из Музичке редакције Радио Београда, која је у периоду између два светска рата била иницијатор оснивања првих ансамбала: Народног оркестра (1935), Симфонијског оркестра (1937) и Хора (1939), који су уживо свирали у радио програму и били носиоци музичких садржаја.

Музичка продукција РТС данас је модеран систем који чине врхунски музичари, груписани су Симфонијски оркестар, Хор, Дечји хор, Дечји хор „Колибри“, Народни оркестар, Народни ансамбл и Биг Бенд.

Област њиховог деловања обухвата извођење и снимање симфонијске, хорске, вокално-инструменталне, народне, забавне и џез музике домаћих и страних аутора, посебно националне музичке баштине и савремених дела српских аутора и уметника избођача. МП РТС остварује и трајне снимке који се деценијама архивирају у Звучном архиву Радио Београда.

 

понедељак, 25. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње