понедељак, 02.10.2023, 20:46 -> 13:01
štampajПрвих 50 година
Књига солидарности
За пола века постојања најстарија програмска акција наше куће„Књига солидарности“ даровала је око три милиона књига и основала на хиљаде библиотека…
Прву библиотеку отворила је песникиња Десанка Максимовић 21. новембра 1972. године у Луковдолу, селу у Лици, родном месту песника Ивана Горана Ковачића. Одмах потом отворене су библиотеке у Левер Тари (Црна Гора), селу Соко код Добоја (БиХ)…Добрушову код Битоља, у Србу на Косову и Метохији…
А књиге су надаље „ишле“ где год су мањкале, а мало где их је било довољно. У неким засеоцима биле су то и прве које су деца видела. Да радост поклањања буде већа уз три-пет-десет пакета књига у комби је увек стао и покоји глумац песник, писац… Говорили су стихове Момчило Тешић, Радомир Андрић..., глумачке роле Патар Краљ, Милан Цаци Михаиловић, Светлана Бојковић, Бранислав Цига Јеринић… Са „Књигом солидарности“ је у родно место, село Нересницу, стигао после 64 године и песник Стеван Раичковић. И то у школу у којој се родио, где су му родитељи учитељевали, да отвори библиотеку која носи њихова имена: Библиотека „Живка и Милан Раичковић“.
За књигу су текстове писали песници, глумци, писци, сликари, новинари…који су током протеклих деценија дали допринос покретању и одржавању ове јединствене књижевно-хуманитарне мисије, међу којима су: Миро Вуксановић, Видак Масловарић, Матија Бећковић, Милан Михаиловић, Љубисав Милуновић, Братислав Милановић…
Библиотека "Посебна издања" • Ф – 15,5×22,5 cm • С - 204 • брош повез • ћирилица • ISBN 978-86-6195-246-3
Више информација:
Одломак
Садржај
Књигу потражите у продавницама ПГП-а: РТС Клуб (Радио Београд, улаз из Светогорске) и на Зеленом венцу (Југ Богданова 2), или наручите на број телефона: 011/655-27-35, односно путем мејла: prodajaknjiga@rts.rs.
Коментари