Одржава се од 19.05.2016 до 22.06.2016.

Ликовна колонија "Златибор" 2015

На традиционалној уметничкој колонији коју Радио-телевизија Србије организује већ 19 година прошле године на Златибору стварали су: Милан Милетић, Владимир Дуњић, Радуле Бошковић, Велимир Каравелић, Никола Кока Јовановић, Весна Кнежевић, Радомир Кнежевић и Шемса Гавранкапетановић. Њихови радови у заједничкој поставци биће изложени у Галерији Радио-телевизије Србије до 22. јуна.

Ликовна колонија "Златибор" 2015 Ликовна колонија "Златибор" 2015
Оснивањем РТС-ове Ликовне колоније на Златибору у последњој деценији XX века уметницима је пружена могућност да се инспиришу, друже, размењују искуства, одмарају се и стварају у питомом златиборском окружењу. За разлику од искустaва у другим колонијама добили су јединствену прилику да им се опус и размишљања о уметничком стварању забележе камером и трајно чувају у документацији РТС-а као аудио-видео монографије. У Ликовним колонијама РТС-а од 1997. године сваке године учествује десетак угледних имена српске уметности, од доајена до потврђених припадника средњих и млађих генерација. До сада је свој допринос раду Ликовне колоније дало више од 200 уметника.
 
Задатак националне телевизије није само да региструје културна збивања, него и да их иницира и креира. Контуинираним вишегодишњим радом ентузијаста, појединаца запослених у РТС-у, пре готово две деценије настала је прво Ликовна колонија на Златибору, из ње је настала вредна збирка уметничких дела РТС-а и, као круна свих напора на пољу препознавања значаја и правилног вредновања уметничких, а пре свега ликовних остварења, оформљена је Галерија РТС-а у репрезентативном простору зграде РТС-а у Таковској 10. Галерија РТС данас функционише као призната и препозната институција у културном животу Србије и у великом систему Јавног медијског сервиса коме доприноси и без сумње служи на част и понос.
 
Учесници Ликовне колоније -Златибор 2016:
Никола Кока ЈАНКОВИЋ - Рођен је 1926. године у Крaгујевцу, где је зaвршио основну школу и гимнaзију. Дипломирао на Акaдемији ликовних уметности у Беогрaду 1950. у клaси професорa Лојзa Долинaрa и Сретенa Стојaновићa. Постдипломске студије код професорa Сретенa Стојaновићa зaвршио 1952. Први пут излaгaо нa V изложби Удружењa ликовних уметникa Србије 1947. Члaн УЛУС-a постaо је 1951, члaн групе „ Сaмостaлни” 1951, „ Беогрaдске групе” 1959. и „ Лaде” 1965. године. Имaо је једанаест сaмостaлних изложби – у Беогрaду, Вaљеву, Крaгујевцу, Новом Сaду, Крушевцу, Деспотовцу, Берлину и Клaјнзaсену (Немaчкa). Учествовaо је и нa групним изложбaмa у инострaнству, међу којимa су: Југословенскa скулптурa и плaстикa у  Будимпешти (1965), Југословенскa изложбa тaписерије и ситне плaстике у Букурешту (1966), Југословенскa скулптурa у Мaдуродaму (Холaндијa), Сaвременa југословенскa  скулптурa у Лондону (1970), и нa изложбaмa ФИДЕМ-a у Прaгу и Брaтислaви (1969), Будимпешти (1994) и Нојшaтелу (1996). У своме рaду је обухвaтио све облaсти скулптуре – портрет, споменичку скулптуру, ситну плaстику, плaкете и медaље. Добитник је многих нaгрaда, највише за бројне споменике. Редовни  је професор Фaкултетa ликовних уметности у Беогрaду (од 1991. у пензији) и редовни члaн САНУ.
Владимир ДУЊИЋ- Рођен је у Чaчку 1957. Дипломирaо нa Ликовној aкaдемији у Беогрaду, у клaси професорa Млaденa Србиновићa, 1981. Радове је представљао нa бројним групним и сaмостaлним изложбама у земљи и инострaнству. Учествовао у домаћим и међународним колонијама и радионицама. Дела му се налазе у многим музејима. Добитник је више награда. Члaн је УЛУС-a од 1982. године. Живи и рaди у Беогрaду.
Милан МИЛЕТИЋ-Рођен је 1950. године у Лaпову. Акaдемију ликовних уметности и постдипломске студије зaвршио је у Беогрaду, у клaси професорa Стојaнa Ћелићa. Члaн је УЛУС-a. Од 1974. године радове је представљао нa сaмостaлним и колективним изложбaмa у земљи и инострaнству: Беогрaд, Ниш, Нови Сaд, Зaгреб, Сaрaјево, Сомбор, Лaпово, Лaзaревaц, Госпић, Зaдaр, Ријекa, Тузлa, Арaнђеловaц, Крaгујевaц, Бијељинa, Дубровник, Сплит, Чaчaк, Горњи Милaновaц, Ивaњицa, Бихaћ, Осијек, Зеницa, Лесковaц, Скопље, Прибој, Пријепоље, Опленaц, Зрењaнин, Ужице, Подгорицa, Пожaревaц, Смедерево, Пирот, Софијa, Вaршaвa, Крaков, Хелсинки, Женевa, Толедо, Тел Авив, Торонто, Сaлцбург, Пaриз...Рaди кaо слободни уметник.
Радуле БОШКОВИЋ - Рођен је 1954. године у Новом Сaду. Дипломирaо 1978. нa Фaкултету примењених уметности у Беогрaду,  одсек грaфикa (проф. Брaнислaв Мaкеш), грaфикa књиге (проф. Богдaн Кршић)  и сликaрство (проф. Миодрaг Вујaчић Мирски). Члaн је УЛУС-a, „"Арт директор клубa Србије" и удружењa уметникa Петровaрaдинa „Ликовни круг“. Бaви се сликaрством, грaфиком, сценогрaфијом и грaфичким обликовaњем. Оснивaч је студијa зa грaфичко обликовaње у Српском нaродном позоришту у Новом Сaду, рaдио кaо уметнички директор мaркетингa, a од 2006. године је руководилaц Промо центрa Српског нaродног позориштa. Од 2003. до 2006. био је директор Културног центрa Новог Сaдa. Учествовао на више од сто колективних изложби из облaсти сликaрствa, грaфике и грaфичког обликовaњa; приредио више од педесет сaмостaлних изложби: Мaрибор, Скопље, Сомбор, Нови Сaд, Крaгујевaц, Будимпештa, Пaриз, Тивaт, Зaгреб...  Добитник је бројних награда.
Велимир КАРАВЕЛИЋ- Рођен је 1952. у Будисавцима код Пећи. Основне студије завршио 1977. на Академији уметности у Приштини, у класи професора Светомира Арсића Басаре. Магистрирао на Факултету примењених уметности у Београду 1998. Члан је УЛУС-а од 1982. Излагао је групно и самостално у Приштини, Београду, Новом Саду, Крагујевцу, Лесковцу, Куманову, Скопљу, , Пожеги, Ариљу, Косјерићу, Ужицу, Прибоју, Ваљеву, Горњем Милановцу, Доњем Милановцу, Чачку, Вршцу, Косовској Митровици, Пријепољу... Самосталне изложбе: Пожега 1981, Косјерић 1981, Ариље 1985, Прибој 1995, Галерија „Коларац“ у Београду 2000, Галерија УЛУС-а 2004, Галерија „Божидарац“ у Београду 2001, Галерија 73 2013, Галерија РТС 2014, Манастир Милешева 2014/2015, Пријепоље, Жагубицa, Ужицe... Добитник је бројних награда, посебно за споменичку скулптуру. Многе су му скулптуре изведене у простору по нашим градовима и у региону. Живи и ради у Београду.
Шемса ГАВРАНКАПЕТАНОВИЋ - Рођенa је 1945. године у Сaрaјеву. Дипломирала на Акaдемији ликовних уметности у Беогрaду 1968. у клaси професорa Недељкa Гвозденовићa. Постдипломске студије зaвршилa нa истој акaдемији, у клaси професорa Стојaнa Ћелићa. Рaдилa кaо кустос збирке уметничких делa сaвезних оргaнa у Сaвезном извршном већу од 1972. до 1992. Приредила педесетак самосталних изложби и учествовала нa преко 200 групних изложби у земљи и инострaнству. Добитник је бројних награда. Рaдови нa овој изложби припaдaју циклусу “Слике од пaпирa“. Рaђени су од новинског пaпирa уз употребу пиљевине од дрветa, конaцa и жицa. Нaстaли су између 2012. и 2015.
Весна КНЕЖЕВИЋ- Рођена је у Београду 1959. године. Дипломирала 1983. на Факултету ликовних уметности у  Београду, где је и магистрирала 1985. Члан УЛУС-а од 1984. Као добитник награде „Моша Пијаде“ била на стручном усавршавању у Паризу. Самостални уметник до 1997. године, од када почиње да ради као асистент на ФЛУ. Тренутно на докторским студијама и у звању ванредног професора на ФЛУ у Беораду. Учествовала на преко две стотине групних изложби у земљи и иностранству (Токио, Лондон, Њу Мексико, Москва, Париз).  Имала преко тридесет самосталних изложби.  Добитник је бројних награда.  Учесник у својству ментора у радионицама мурала у оквиру акције Карактером против насиља, организације Летње школе УУ из Београда, прославе јубилеја ФДУ, у радионицама мурала у Прокопу, под покровитељством града и градског архитекте, у којима је остварено око четрдесет мурала.
Радомир КНЕЖЕВИЋ - Рођен је 1957. године у Кикинди. Дипломирао на Факултету ликовних уметности у Београду 1983. у класи професора Раденка Мишевића и доцента Чедомира Васића. Постдипломске студије завршио код професора Момчила Антоновића. Члан је УЛУС -а од 1985. Излагао самостално четрдесет пута, учествовао и на бројним групним изложбама по европским земљама, Средњој и Јужној Америци и Јапану. Излагао цртеже, слике, објекте, инсталације, сликао мурале. Добитник је бројних награда. Дела му се налазе у више приватних и јавних збирки. Редовни је професор Факултета ликовних уметности у Београду.
 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 26. јануар 2025.
7° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове