Изложба "Трагови бечких Срба" отворена за посетиоце у Бечу

У организацији Аустријско-српског културног друштва "Вилхелмина Мина Караџић", у Бечу је 25. јануара 2025. године, у Заједници српских клубова, отворена изложба Трагови бечких Срба, по истоименој књизи аутора др Марка Лопушине и проф. Светлане Матић.

Присутне је поздравила проф. Светлана Матић, председница Друштва. Говорила је о културним манифестацијама и активностима које је друштво организовало у последњих пет година и најавила да ће у првој половини ове године, бити штампан Летопис, као сведочење и подсећање на сва протекла значајна дешавања, а у циљу очувања српског језика, наше културе, верског и националног идентитета. Захвалила се присутнима на подршци и доласку, а посебно Заједници српских клубова на додељеном одликовању друштву, које је награђено Златном плакетом за 2024. годину, за постигнуте резултате и заслуге у очувању и презентовању српског језика и књижевности у Аустрији.

Матићева се захвалила Министарству културе Републике Србије, које је финансијски подржало израду ове изложбе, а коју је дизајнирао Душан Борисављевић.

На 19 панела, који прате књигу Трагови бечких Срба, између осталог, налазе се адресе са фотографијама познатих културних институција, као и дестинације које треба посетити, а где су Срби оставили свој траг. Реч је о Амбасади и Конзулату Републике Србије, Мисији Оебса, Представништву Републике Српске, Српској православној цркви, Бечкој опери, Академији музичких и ликовних уметности, Националној библиотеци, Парку Дијане Будисављевић, бистама и спомен-плочама познатих и знаменитих Срба, међу којима се посебно истичу: Вук Стефановић Караџић, Мина Караџић, Саво Мркаљ, Бранко Радичевић, Петар и Паула Прерадовић и многи други. Осврнула се и на Споразум о сарадњи између градова Београда и Беча, који су 2019. године потписали градончелници др Зоран Радојичић и др Михаел Лудвиг.

Светлана Матић је присутне упознала са будућим активностима и културним манифестацијама, које ће друштво организовати у наредном периоду. Ова година ће бити у знаку обележавању 150 година од рођења Милеве Марић Ајнштајн, а Друштво ће га обележити на достојанствен и прикладан начин, како и доликује великој математичарки и физичарки, која је дала велики допринос у развоју науке, а ипак, остала у сенци свог супруга Алберта Ајнштајна.

Изложбу је званично отворила Александра Јовановић, конзул Републике Србије у Бечу, изражавајући задовољство што има прилику да поздрави присутне, у име Амбасаде Републике Србије и Њ.Е. амбасадора господина Марка Благојевића, као и у своје лично име.

"Надам се да ће данас, Срби у Аустрији и убудуће остављати само лепе и добре трагове, на понос своје отаџбине. У нади да ће ова изложба живети и бити посећена, ја је ево и званично отварам", истакла је конзулка Александра Јовановић, у свом надахнутом говору.

Након официјелног дела програма, организовано је и заједничко фотографисање, уз потписивање књига, дружење и коктел. Изложба ће бити на располагању посетиоцима до 15. фебруара 2025. године, у просторијама Заједнице српских клубова, у десетом бечком округу. Адреса: Gudrunstrasse 133b.

Осим чланова друштва, културних и јавних посленика, овом догађају су присуствовали изасланик амбасадора БиХ у Аустрији Њ. Е. Синиша Бенцун, господин Владимир Гламочлија, саветник, Анђела Ђурић, испред Представништва Републике Српске и многи други.

уторак, 04. фебруар 2025.
3° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове