Јелена Нотарош - једна од најбољих

Ако је судити по проценама агенције Форбс, девет дама српског порекла спадају у ред наумнијих жена, са перспективом да у скоријој будућности постану лидери у својој професији. Најбоља је Јелена Нотарош.

Правећи своју годишњу листу талентованих личности чувена светска агенција Форбс је у категорију 30 највећих умова испод 30 година старости за 2025. уврстила Јелену Нотарош, пореклом из Београда.

Ова доценткиња на Институту технологије у Масачусетсу (MIT) и инжењерка електротехнике као научница развија нове системе силицијумске фотонике који омогућавају решења за проблеме у различитим областима као што су дисплеји, сензори, комуникације, квантна технологија и биологија.

Није ово први пут младој Јелени да буде у овом одабраном друштву Форбсових успешних младих људи. Први пут се на листи најбољих умова света појавила 2021. године. Поред ње, ако је судити по проценама агенције Форбс, девет младих дама српског порекла последњих година спадају у ред наумнијих жена, са перспективом да у скоријој будућности постану лидери у својој професији. То су Милица Крстић, Ивана Васић, Марина Ивановић, Ана Анђелић, Дина Реденковић, а уз њих и Гордана Вуњак, Фиби Новаковић, Марија Богдановић.

Јелена Нотарош је водећи истраживач у Истраживачкој лабораторији за електротехнику, где руководи групом за фотонику и електротехнику на MIT-у. Основне студије завршила је на Универзитету у Колораду, док је мастер и докторске окончала на MIT-у, у групи за фотонске микросистеме.

Њен отац, Бранислав Нотарош, један је од водећих стручњака у области рачунарске електромагнетике. Професор је на Универзитету у Колораду, а његова истраживања унапредила су методе симулација у електромагнетици.

У свом раду професорка Јелена Нотарош користи принципе које је научила од оца – храброст за пробијање граница познатог и страст за проналажењем решења. А њени научни идоли су Никола Тесла и Михајло Пупин, што је мотивисало да се посвети електротехници. Током каријере сарађивала је и са професором Медицинског факултета Универзитета у Београду, Милошем Поповићем, у оквиру DARPA POEM пројекта. Изабрана међу три најбоља учесника DARPA Riser програма, а добитница је бројних награда: CU Boulder Chancellor's Recognition Award 2015. године, OSA CLEO Chair's Pick Award 2019. године, MIT RLE Early Career Development Award за 2020. годину.

Са својим студентима развија платформе, уређаје и системе засноване на интегрисаној фотоници за решавање кључних проблема у областима као што су дисплеји за проширену стварност, LiDAR сензори за аутономна возила, оптичке комуникације кроз слободан простор, 3Д штампа, биофотоника и квантни системи са заробљеним јонима.

Јеленa Нотарош је објавила 33 публикације у областима 3Д штампе, оптичких система, биофотонике и многих других.

субота, 18. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове