понедељак, 16.12.2024, 17:00 -> 17:21
Извор: Мила Опалић
Стокхолм: "Зимска чаролија", хуманитарни скуп за децу са КиМ
У Стокхолму је прошле недеље одржан хуманитарни догађај под називом "Зимска чаролија", у организацији међународне хуманитарне организације "28. јун", који је окупио бројне госте. Овај догађај имао је за циљ прикупљање помоћи за зимске потрепштине и зимску гардеробу за децу са Косова и Метохије, као и промовисање хуманитарних вредности међу српском дијаспором у Шведској.
Програм је укључивао културне и уметничке садржаје, као и аукцију хуманитарних предмета, чији ће приход бити намењен пројектима организације "28. јун". Испред Амбасаде на догађају су присуствовали амбасадор Јелена Чукић Матић и координатор за дијаспору Мила Опалић.
Програм је започео срдачном добродошлицом. Директорка организације, Тијана Ивковић, обратила се присутнима, представивши рад организације која од свог оснивања 2012. године пружа хуманитарну, медицинску и образовну подршку у угроженим подручјима. Истакла је значај заједништва и солидарности, што је била и централна тема вечери. Ивковић је нагласила да је од оснивања 2012. године испоручено преко 250 тона хуманитарне, медицинске и хитне помоћи, у вредности већој од 12,8 милиона долара, и додала да мисија организације није само у пружању хране, медицинских средстава и финансијске подршке угроженима, већ и у изградњи домова, додели стипендија за образовање и стварању дугорочних промена. Кроз сарадњу с локалним институцијама, организација ступа у контакт са најугроженијима.
Истичемо да "28. јун" има консултативни статус као НВО у УН.
Током вечери приказан је филм који осветљава историјат организације "28. јун", од њених почетака до данас. Поред тога, најављено је отварање Храма Светих Мученика Јасеновачких у Козарској Дубици, Република Српска, чије је отварање снажно подржала организација "28. јун".
Програм је био богат музичким наступима и хуманитарним аукцијама. На аукцији су представљена уметничка дела Сандре Павловић Ранковић, академске сликарке из Гетеборга, која је имала представљање својих слика у Амбасади РС у Стокхолму, о чему смо вас известили. Хуманитарни лото је употпунио вече, омогућивши додатно прикупљање средстава.
Извођења композиција Ф. А. Хофмајстера и Антонија Вивалдија додатно су обогатила атмосферу вечери, а посебан допринос дали су Мина Цветковић и Алваро Гарсија, дуо који на јединствен начин спаја различите музичке традиције и изузетну уметничку страст. Мина, флаутисткиња из Чачка, истакнута је као уметница и педагошки радник са богатим искуством. Завршила је студије флауте и камерне музике у Крагујевцу и Београду, а тренутно усавршава своје вештине на мастер студијама симфонијског оркестра у Стокхолму. Алваро, виолиниста из Шпаније, својом изведбом плени пажњу и употпуњује овај изванредни музички спој.
Завршница догађаја укључивала је видео поруку о божићном пројекту организације, који је донео помоћ деци и породицама на Косову, доносећи наду и топлину у празничном периоду.
Организација "28. јун" захвалила је свим донаторима, партнерима, Амбасади Републике Србије и волонтерима на подршци.
Тијана Ивковић je препозната као истакнута активисткиња и оснивач је портала Serbian Rights (Права Срба) на Инстаграму, са преко 13.000 пратилаца. Портал игра кључну улогу у ширењу свести о проблемима српске дијаспоре. Тијана је своју каријеру у организацији "28. јун" започела 2021. године као волонтерка, а захваљујући ангажману данас води сектор сарадње са УН и координира активности српске дијаспоре широм света.
Поред свог рада у оквиру организације, Тијана пише текстове за шведски портал Samnytt, који је познат као независни медиј са нагласком на контроверзне и мање заступљене теме у шведској јавности. Она је једина из српске дијаспоре која успева да, макар и на овом порталу, објави текстове о осетљивим темама као што су Сребреница и Косово, које заступа Влада РС, а који нису у складу са званичном шведском политиком с обзиром на то да је Шведска је признала тзв. Републику Косово и подржала усвајање Резолуције о Сребреници. Тијанини текстови на порталу Samnytt представљају ретке примере алтернативног наратива који допире до шведске публике, отварајући простор за другачије ставове и перспективе.
Коментари