Инзбрук: Дан победе обележен уз монодраму "Војвода Живојин Мишић“
У недељу, 17. новембра, у Инзбруку је у организацији Српске православне омладине Инзбрук – СПОЈИ приређено хуманитарно вече поводом Дана победе у Првом светском рату на којем је први пут у Аустрији и дијаспори изведена монодрама „Војвода Живојин Мишић“.
Монодраму „Војвода Живојин Мишић“ по тексту др Миће Живојиновића у режији Велимира Митровића, по композицији музике Бранислава Пиповића и продукцији Бошка Пулетића, која је 20. јануара 2021. изведена премијерно, на дан упокојења славног војводе Мишића, у Инзбруку је, први пут у српској емиграцији, маестрално одиграо Бошко Пулетић, глумац Народног позоришта у Београду.
Бошко Пулетић је члан Народног позоришта у Београду од 1967. године, одиграо је преко 90 позоришних премијера и имао преко 30 филмских и серијских улога, за које је одликован са неколико највиших награда и признања. Добар део каријере посветио је Живојину Мишићу, којег већ 14 година игра и у дуодрами „Време части и поноса“, а тумачио га је и у ТВ серији „Југословенка“.
У овој монодрами Бошко Пулетић на сцени упечатљиво оживаљава и приказује како се војвода Мишић, познат по својој правдољубивости, у ноћи пред Јовањдан 1921. године, неколико сати пре свог упокојења, присећао кључних догађаја из свог живота. Обухвата све главне догађаје из свог богатог живота – од ситуација неслагања са тадашњим врхом династије Карађорђевић до тешких битака које је водила српска војска. Пулетићево казивање, које је проткано емоцијама, родољубљем и сетним хумором, приказује како је Мишићев ум те последње ноћи био испуњен успоменама на саборце, међу којима је била и храбра руска болничарка Дарја Александровна Коробкина, која је погинула на планини Гучево, као и 1300 каплара и многи други из тог периода наше историје.
Покровитељ овог догађаја била је амбасада Републике Србије у Аустрији, а гостију је било, као и увек до сада, са свих страна – из целог Тирола, као и из Беча, суседних покрајина Салцбург и Форарлберг, али и из Јужног Тирола у Италији.
Сав приход намењен је социјално угроженим вишечланим породицама на Балкану и најугроженијим случајевима у Тиролу. Захваљујући великом срцу свих који су били на овом догађају прикупљен је износ донација у висини од 1422 евра.
У улози водитеља био је мр Владимир Влајић, један од оснивача и члан Управних одбора СПОЈИ-а и Савеза Срба у Аустрији, који је поздравио све присутне госте, а после минута ћутања за све страдале у несрећи у Новом Саду, објаснио да ово вече има за циљ обележавање Дана победе у Првом светском рату, који се као празник обележава 11. новембра у Србији и другим земљама које су тада биле савезнице Краљевине Србије, као и да има више назива – Дан примирја, Дан сећања или другачије, али да га у српском народу већина незванично назива Даном победе, као и очување нашег културног и националног идентитета.
Почасни гости су били Немања Јоксимовић, изасланик Њ.Е. амбасадора Републике Србије у Аустрији господина Марка Благојевића, Батрић Брајовић, изасланик амбасаде Републике Србије у Аустрији, Дијана Гушић, изасланица представништва Републике Српске у Аустрији, као и представници Културно-спортског и уметничког друштва „Братство“ из Инзбрука. Њима, као и Бошку Пулетићу уручене су и захвалнице.
Најпре се свима обратио Бошко Пулетић, који је својим маестралним драмским тумачењем војводе Мишића у оквиру представе, која је била поучна али уједно и јако емотивна, успео да измами и сузе код многих гостију, те је на крају исте добио стајаће овације које су га дубоко дирнуле. Он се тада једним наклоном до пода захвалио публици, која је тим чином и њега самога веома дирнула: „Задужили сте ме. Овакву енергију одавно нисам осетио!“.
Немања Јоксимовић се обратио у име Амбасаде Републике Србије у Аустрији и рекао да врло радо присуствује оваквим догађајима, који доприносе очувању, неговању и промоцији српске културе, историје и идентитета.
Овај догађај је део овогодишњег пројекта СПОЈИ поводом 15. годишњице од оснивања под називом „15 година СПОЈИ - дијаспора и матица, спојени смо јачи!“, који је суфинансиран од стране Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону при Министарству спољних послова Републике Србије.
Коментари