Први пут у јавности слика Уроша Предића
Министар Ђорђе Милићевић отворио је синоћ (четвртак, 12. септембра) манифестацију „Српски дани“ која се током септембра месеца кроз различите културне програме одржава на више локација у Мађарској.
Свечано отварање манифестације одржано је у Музеју Српске православне цркве у Сентанадреји, где је први пут у јавности представљена икона "Свети Ђорђе“ коју је славни српски сликар Урош Предић урадио и даривао породици Вујић из Будимпеште као славску икону. Изложена је и пратећа фото-документација о везама Предића и Сентандреје.
"Манифестација „Српски дани“ има за циљ да покаже раскош и дубину српске културе, духовности и науке, као и наш историјски допринос животу у Мађарској. Српска заједница у Мађарској, са својом богатом традицијом, културом и духовношћу, вековима је давала немерљив допринос у очувању и јачању српског идентитета", истакао је министар Милићевић.
Министар се посебно захвалио Епархији будимској на континуираном раду у очувању српског културног и духовног наслеђа у Мађарској:
"Хвала митрополиту Лукијану и Епархији будимској на организацији ове манифестације, коју су подржале Влада Републике Србије и председник Републике Српске. Посебна захвалност и нашим пријатељима из Владе Републике Мађарске који свесрдно подржавају српску заједницу у Мађарској.
Министар је у обраћању нагласио и да су на историјском нивоу односи Београда и Будимпеште, истакавши да ће се додатно развијати у наредном периоду.
"Тај пут трасирали су председник Александар Вучић и премијер Виктор Орбан. Потписали смо споразуме две Владе од историјског значаја", указао је Милићевић.
Митрополит будимски Лукијан нагласио је у обраћању присутнима да је циљ манифестације неговање српске културе и традиције, те захвалио покровитељима али и Мађарској у којој се уживају верске и културне слободе.
Отварању манифестације присуствовала је државни секретар Владе Мађарске Естер Витаљош, градоначелник Сентандреје Филип Жолта, амбасадорке Србије и Босне и Херцеговине у Будимпешти Александра Ђуровић и Биљана Гутић Бјелица, као и бројни представници јавног и културног живота Мађарске, Србије и Републике Српске.
Коментари