Укрцајте се у књигу и - путујте у Кенију

Путописно дело Виктора Лазића "Кенија: Дамари дивљине", које кроз невероватне описе води у егзотичне пределе ове многољудне и раскошне земље, представљено је пред многобројном публиком београдским читаоцима у књижари Делфи СКЦ. Поред аутора, о књизи су говорили писац Љубивоје Ршумовић, песникиња Мирјана Булатовић и уредница у Лагуни Дубравка Драговић Шеховић. Музичке украсе на гитари са кенијским мелодијама извела је Милица Миловић.

У овом делу су детељно описани сусрети са лавовима, змијама, антилопама, носорозима, гепардима, нилским коњима, покојим нојем и хијеном, као и гунгула опасних улица Најробија и Момбасе.

Лазић ће у саобраћајном шпицу Најробија угледати залуталог лава, а у националном парку имати прилике да пољуби – жирафу! Значајан део књиге посвећен је изузетним људима који су животе посветили очувању природе. Лазић описује како се може усвојити корњача али и објашњава шта прво треба урадити ако вас уједе змија отровница. Плива са делфинима и међу светлуцавим билуминесцентним планктонима а затим се диви баобаб дрвећу и обилази удаљене археолошке локалитете, остатке древних градова опхрвених џунглом свахили цивилизације.

Лазић увек ослушкује шта људи на које наилази, мештани и други путници, носе на души: преноси нам њихове стрепње, муке, надања, вештине, болне и радосне тренутке.

Љубивоје Ршумовић диви се храбрости путописца са којим се дружи дуже од деценије и сведочи како се плашио за пријатеља кад је чуо да је отишао у Кенију "да прави селфије са змијама и лавовима".

Уредница књиге Дубравка Драговић Шеховић истакла је књижевни квалитет путописа и да ово дело превазилази уобичајене путописне оквире, те се прелива у животопис аутора.

Аутор истиче да га је Кенија, земља са скоро педесет милиона ставновника, променила, обогатила знањима за цео живот. А зашто је одабрао да, после дуже паузе, прво у низу нових путописних дела буде посвећено баш Кенији, аутор објашњава: "Када сам боравио у Момбаси, удварао сам се једној девојци тако што сам јој рекао да пишем књигу о Кенији, па сам је замолио да ми помогне и да ме проведе по граду. Провели смо неколико дивних дана заједно. Тад нисам имао намеру да књигу заиста напишем, чак сам и заборавио да сам јој то рекао кад смо се упознали. Када ме је, после много година, упитала шта би са мојом књигом, осетио сам се постиђен и тако је настало ово дело", рекао је Лазић и истакао да је Кенија налик скривеној ризници најбогатијег цара која се пред њим постепено отварала тек пошто је успео да разгрне маске небезбедности, сиромаштва и многих друштвених проблема са којима се кенијско друштво суочава.

Песникиња Мирјана Булатовић, којој је књига посвећана у знак захвалности за подршку писцу да своје доживљаје преточи у књижевност, запитала се ко не може бити добар светски путник?

"Комформиста, хедониста, плашљивац, мизантроп, шовиниста, расиста, религијски фанатик, песимиста, лењивац, прзница, закерало, циник... А ко може да буде добар светски путник? Аскета, оптимиста, радозналац, човекољубац, а уз то неустрашиви, сналажљиви, добронамерни, саосећајни, великодушни, трпељиви и марљиви посвећеник истраживачког духа - баш какав је  Виктор Лазић. Светски путник, по свему. А путописац, ко може да  буде путописац? Онај који, уза све наведене врлине, има и књижевни дар. Наравно, ту се и линија судбине протегне преко Земљиног шара, па пред путописца искачу свакојака чудеса, јер га Бог пошаље на право место у правом тренутку.  Зато 'Кенија'`, као и остале Лазићеве књиге са путовања, обилује занимљивостима, описаним на упечатљив, сликовит и динамичан начин. Укрцајте се у књигу и путујте", рекла је Мирјана Булатовић.

Љубивоје Ршумовић каже: "Лазићеви наслови причама су као стихови из неке баладе: „Црни шиљци ђавоље литице и шума заборава". А успут нам чита графите са зидова; „Путуј довољно далеко, да стигнеш сам себе" или „Оно што штедимо – штеди нас!" Остаје ми још само да препоручим ову књигу читаоцима речима паметнијег од мене, Анатола Франса: Читајте да бисте живели! "

  Из увода

Нису сви делови Африке исти, али Африка какву је ми у Европи замишљамо, то је управо Кенија, која је добила име по планини најближој небу, завејаној снеговима, у жарком појасу екватора. Бујни живот одвија се у бескрајним саванама са лавовима, зебрама, слоновима, носорозима, жирафама... Надасве, ту живе четрдесет четири народа, доприносећи огромном етнографском обиљу. Највиши домети ових народа су појединци који набоље мењају Кенију и свет, а најнижи су они због којих је небезбедно изаћи на улицу. ***Кенија је седам пута већа од Србије и ја сам за месец дана интензивних путовања обишао толико њених делова колико би стало у две моје домовине. / Зато овај путопис није цела Кенија. То је моја Кенија, оно што сам лично видео и доживео.

четвртак, 28. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње