Србија на вези - регион, РТС Свет, 18.55

Гошћа вечерашње емисије је проф. др Јелена Ердељан, историчарка уметности и редовна професорка Филозофског факултета Универзитета у Београду, ауторка монографије “Слике монахиње Марије – Свети новомученици јасеновачки у светлости Васкрсења“. Реприза емисије у 02.13 на РТС Свет.

Управо се ових дана пред судом јавности појавило репрезентативно двојезично издање, на српском и енглеском језику, научне студије „Слике монахиње Марије: Свети новомоченици јасеновачки у светлости Васкрсења“, у издању Музеја жртава геноцида у Београду, књиге која на један нов и оригиналан начин описује и сведочи о патњама и стадању заточеника, пре свега Срба, Јевреја и Рома, у једном од највећих логора смрти у Европи поробљеној од нацистичке Немачке у време Другог светског рата.

То је свакако и повод да је гошћа у студију управо ауторка поменуте монографије “Слике монахиње Марије – Свети новомученици јасеновачки у светлости Васкрсења“ професор др Јелена Ердељан, позната историчарка уметности и редовна професорка Филозофског факултета Универзитета у Београду, која ће нас, осим представљања садржаја књиге и њеног значаја, упознати и са самом монахињом Маријом, ко је та жена, како је стварала и у којим условима, какав је њен монашки живот, који јој је био мотив да на овај посебан начин представи то јасеновачко место страдања и патње, али и сећања.

О страдањима Срба у логору Јасеновац али и уопште о њиховом страдању у време Другог светског рата на подручју целе усташке тзв. Независне Државе Хрватске годинама се, а могло би се рећи и деценијама, бавио и још увек бави историчар академик Василије Крестић. У разговору са новинаром Владаном Ракићем академик Крестић појашњава и  који су све идеолошки и политички узроци и последице јасеновачког усташког геноцида, који још увек тема спорења између Срба и Хрвата.

Из емисије издвајамо још две приче а обе су нам послале колеге из јавног сервиса Републике Српске. Прва прича се односи на тежак живот Срба повратника у федералном делу БиХ, пре свега на подручју Кантона 10, где су Срби ускраћени од кантоналних и федералних власти у помоћи за обнову својих имања и инфраструктуре. Друга прича долази са самог југа Републике Српске, у близини Требиња, али која даје један позитиван пример да се људи враћају из градова у опустела села, улажу у њихову обнову и тако показују које су преднсти живота у малим местима.

Песмом „Под златним сунцем Србије“, коју је написала и извела недавно преминула српска уметница, једна од највећих и најпознатијих  музичких звезда са подручја бивше СФРЈ - Слађана Милошевић, подсетићемо се на ширину и снагу њеног уметничког опуса.

Уредник Нада Вукелић

Редитељ Ернестина Глигоријевић

четвртак, 28. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње