Читај ми!

Православни храм чанадски слави 250 година

Недавно је обележен значајан јубилеј, 250 година српског православног храма у Чанаду, месту на северозападу румунског дела Баната, које је некада готово у потпуности било српско.

Светом литургијом је начелствовао архијерејски заменик Епархије темишварске, протојереј ставрофор др Маринко Марков.

Претежно становништво у Чанаду некада је било српско, о чему сведоче бројни локални топоними. Касније, Аустрија насељава Немце, па се формирају два Чанада, Немачки Чанад и Велики Чанад, српски.

У једном тренутку су се та два насеља спојила, а као њихова међа и данас стоје српска, румунска и римокатоличка црква.

"Ту су многи верници, имамо око 40. деце, заједно са Румунима, пошто смо једна заједница и покушавамо да будемо заједно, поготово што је наша парохија значајна јер има значајну историју. Од давнина, сви имају добру сарадњу и ја покушавам да наставим све што су нам свештенослужитељи и парохијани оставили и учинили за овај свети храм, а ми да будемо примери наше Цркве", каже јереј Ивица Панић.

Српска православна црква је највреднији бисер за све малобројније Србе у Чанаду, иконостас не зна се када је изграђен (сматра се између 1790. и 1810.), а нису познати ни резбар ни сликар. Мирна и тиха, поред светлих свећа, али као сунчев зрак сија својом лепотом икона на Богородичином престолу, коју је радио Милутин Беличић 1837. године. Поред ликовне лепоте, као прастара мелодија одјекује кроз векове у цркви се налазе и књиге. Оне носе дух прошлих векова и говоре колико је црква у Чанаду укорењена у простору и времену.

Сачуване су богослужбене књиге, од који је најважнија Псалтир, штампан у Москви 1697. године.

уторак, 26. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње