четвртак, 09.11.2023, 10:25 -> 13:35
štampajПравославни храм чанадски слави 250 година
Недавно је обележен значајан јубилеј, 250 година српског православног храма у Чанаду, месту на северозападу румунског дела Баната, које је некада готово у потпуности било српско.
Светом литургијом је начелствовао архијерејски заменик Епархије темишварске, протојереј ставрофор др Маринко Марков.
Претежно становништво у Чанаду некада је било српско, о чему сведоче бројни локални топоними. Касније, Аустрија насељава Немце, па се формирају два Чанада, Немачки Чанад и Велики Чанад, српски.
У једном тренутку су се та два насеља спојила, а као њихова међа и данас стоје српска, румунска и римокатоличка црква.
"Ту су многи верници, имамо око 40. деце, заједно са Румунима, пошто смо једна заједница и покушавамо да будемо заједно, поготово што је наша парохија значајна јер има значајну историју. Од давнина, сви имају добру сарадњу и ја покушавам да наставим све што су нам свештенослужитељи и парохијани оставили и учинили за овај свети храм, а ми да будемо примери наше Цркве", каже јереј Ивица Панић.
Српска православна црква је највреднији бисер за све малобројније Србе у Чанаду, иконостас не зна се када је изграђен (сматра се између 1790. и 1810.), а нису познати ни резбар ни сликар. Мирна и тиха, поред светлих свећа, али као сунчев зрак сија својом лепотом икона на Богородичином престолу, коју је радио Милутин Беличић 1837. године. Поред ликовне лепоте, као прастара мелодија одјекује кроз векове у цркви се налазе и књиге. Оне носе дух прошлих векова и говоре колико је црква у Чанаду укорењена у простору и времену.
Сачуване су богослужбене књиге, од који је најважнија Псалтир, штампан у Москви 1697. године.
Коментари