среда, 05.07.2023, 11:15 -> 12:55
štampajСрпски привредници у Аустрији удружени могу много
Двадесетак истакнутих српских привредника у Бечу одлучило је да покрене иницијативу о повезивање власника фирми српског порекла на нивоу целе Аустрије. Овај пројекат одвија се у оквиру Удружења српских привредника у Аустрији.
Званични подаци говоре да у Аустрији постоји око 20000 фирми чији су власници привредници српског порекла. Само у Бечу их је 8000, што је огромни потенцијал.
"Имамо стварно велики потенцијал и могли би пуно више да утичемо и на аустријску привреду и да помогнемо једни другима. Значи, да са тим умрежавањем, да успоставимо контакт између тих српских привредника, који се у великом броју не познају, јер ако нема сарадње свако гледа само своје послове и тиме би ојачали српску заједницу у целини", каже Милан Гајић, заменик председника.
Шта Вас је инспирисало да станете на чело овог удружења?
"Зато што је моје порекло српско, и хоћу нашим људима да помогнем, да их саветујем, да и они такође буду успешни као ја и моји у удружењу код нас", каже председник удружења Остоја Матић.
Које услове једна фирма треба да испуни да би била део тог удружења?
"Као прво, да је правно лице на територији Аустрије, следећи услов је да се слаже са циљевима нашег удружења, затим да жели да помогне рад удружења, да неку своју визију и идеју и главни услов је да има и неку хуманитарну визију и да жели да остави будућим организацијама и друштву у Бечу одређени знак", каже секретар Милан Глишић.
Поред привредних активности, чули смо да ће се ово удружење бавити и хуманитарним радом, и да ће спонзорисати неке културно-уметничке програме?
"Имамо намеру да у некој скоријој будућности помогнемо можда неке напредне српске студенте, неку школску институцију, да наш Клуб привредника помогне и неке културне активности које су битне за српски народ, у оквиру зближавања верских или државних празника, тако да тај хуманитарни рад иде у ток правцу, да удружење из тога што је профитабилно, потроши се и на неке корисне ствари, било да је овде у Аустрији, Србији или Српској", каже заменик секретара Борислав Капетановић.
Коментари